Rusko si připomíná 5 let od vraždy novinářky Anny Politkovské

Podle průzkumů veřejného mínění nevěří dvě třetiny Rusů,, že se podaří vypátrat a postavit před soud objednatele vraždy novinářky Anny Politkovské. Investigativní reportérka listu Novaja Gazeta byla zastřelena v centru Moskvy ve vchodu svého domu přesně před pěti lety. Vražda novinářky, která kritizovala Kreml a jeho postup v Čečensku, vzbudila mezinárodní pobouření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anna Politkovská, Paříž

„Pevně věříme tomu, že pozadí vraždy nakonec bude odhaleno. Pět let je ale dlouhá doba a je jasné, že s každým měsícem se šance zmenšují," říká někdejší kolegyně Anny Politkovské z Nové Gazety Naděžda Prusenkovová.

Investigativní list, k jehož klíčovým reportérům Anna Politkovská patřila, sám vede své vlastní paralelní vyšetřování. Ani to ale podle Naděždy zatím nepřineslo kýžené jméno, byť jak podotýká, variant, zatím neveřejných, existuje několik:

Přehrát

00:00 / 00:00

O vraždě Anny Politkovské natočila reportáž zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

„Mohu jen potvrdit, že podle našeho vyšetřování to rozhodně nebyl miliardář Boris Berezovský, kdo si vraždu objednal a jehož jméno oficiální místa začala podezřele často zmiňovat," uvádí zaměstnankyně listu, jehož vedení má za to, že spekulace ohledně oligarchy, který je už léta v nepřízni Kremlu a žije v exilu v Británii, jsou politickou provokací.

„Za poslední měsíce ale přeci jen přišlo několik momentů, které vzbuzují alespoň mírnou naději," připomíná Naděžda Prusenkovová srpnové zadržení dalšího podezřelého Dmitrije Pavljučenkova.

Bývalý vysoce postavený člen moskevské policie měl podle úřadů vraždu zorganizovat. V červnu pak ruská policie zatkla Rustama Machmudova, který je podezřelý z toho, že Annu Politkovskou v říjnu roku 2006 před vchodem do jejího domu zastřelil.

Naděžda dodává, že lidskou a profesní ztrátu, kterou úmrtí Anny Politkovské pro blízké i pro list Novaja Gazeta znamená, nic nenahradí. Respektované investigativní noviny navíc byly nuceny přijmout s ohledem na události nová bezpečnostní pravidla a na Kavkaz už novináře raději neposílají. To ale podle Naděždy Prusenkovové neznamená, že by Novaja Gazeta neměla dostatek novinářů ochotných pokračovat v díle, které Anna Politkovská před lety začala.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme