Rusko si připomíná 90 let od narození disidenta Sacharova

Nakolik je i dnes v Rusku živý odkaz fyzika a bojovníka proti sovětskému režimu Andreje Sacharova, se v Moskvě tento víkend u příležitosti 90. výročí jeho narození zamýšleli přední aktivisté, ochránci lidských práv i politici, včetně českého ministra zahraničí. Řada z nich varuje, že se země i dnes potýká s problémy, které zažíval režimem pronásledovaný vědec.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva konference Schwarzenberg | Zdroj: ČTK

Dvě desítky let po pádu Sovětského svazu zůstávají myšlenky Andreje Sacharova, fyzika, spolutvůrce vodíkové bomby a později neúnavného kritika komunistického režimu a držitele Nobelovy ceny míru, pro ruskou společnost stále aktuální.

„Za těch 20 let se nezměnilo až tak mnoho,“ říká aktivistka za lidská práva Varvara Pachomenková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž zpravodajky Lenky Kabrhelové

„Je samozřejmě pravda, že teď máme mnohem víc svobody. Ještě ale podle mne hodně dlouho potrvá, než lidé pochopí, proč stojí za to o ni usilovat. Z hlediska lidských práv je situace také nesrovnatelně lepší než za sovětského režimu. To ale neznamená, že problémy nejsou a že je nemusíme řešit,“ dodává Varvara.

O tom, že ideje Andreje Sacharova jsou v ruské společnosti živé i dnes, je přesvědčen ombudsman Vladimir Lukin.

„Mnoho věcí by se mu na dnešním Rusku jistě líbilo, řada dalších ne. Určitě by byl rád, že Sovětský svaz a totalitní komunistický režim už jsou minulostí. V mnohém by se ale jistě shodl s kritiky současné moci,“ dodává Vladimir Lukin.

Právě kvůli tomu je podle některých názorů Andrej Sacharov pro současný ruský establishment spíš než inspirací poněkud nepohodlnou vzpomínkou. Ostatně na velké konferenci v Moskvě reprezentovaly státní moc jen dvě tváře. Kromě ombudsmana ještě prezidentův poradce pro lidská práva. Z politiků se k odkazu slavného disidenta nepřišel přihlásit nikdo.

„Úřady podle mne měly věnovat tak velké konferenci mnohem víc pozornosti, už jen proto, jak důležitou roli Sacharov pro ruskou společnost sehrál. Mimochodem právě on se vždy snažil s druhou stranou jednat, podporoval dialog – a to je podle mě pro dnešní Rusko zásadní vzkaz. Pro Kreml i pro ty, co jsou na druhé straně,“ uzavírá Varvara Pachomenková.

Lenka Kabrhelová, mz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme