Rusko si připomíná pět let od tragédie v Beslanu

V severoosetském Beslanu si připomínají teroristický útok na místní školu. Od prvního školního dne roku 2004 tam zadržovalo pročečenské komando po tři dny více než tisíc lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trosky beslanské školy | Foto: Dagmar Částková | Zdroj: Český rozhlas

Muže teroristé postříleli, ženy a děti trávily hodiny na podlaze tělocvičny mezi nastraženou výbušninou. Drama vyvrcholilo chaotickou záchrannou operací ruských sil. Celkem v Beslanu zemřelo 330 lidí.

Tehdejší události si dnes připomínají především obyvatelé Beslanu. V troskách školy číslo jedna se sešlo několik set lidí. Mnozí příbuzní obětí, z nichž více než polovinu tvořily děti, žádají nové vyšetřování. Řada z nich má za to, že za vysoký počet mrtvých jsou zodpovědné ruské bezpečnostní síly, které v ofenzívě proti únoscům použily těžké zbraně.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tragédii v Beslanu mluvila na Rádiu Česku zpravodajska Českého rozhlasu v Rusku Lenka Kabrhelová

Se zhoršující se situací na severním Kavkaze, odkud jsou téměř denně hlášeny útoky ozbrojenců, se zvyšují obavy, že se podobný čin může kdykoli opakovat. Ruské ministerstvo vnitra minulý týden nařídilo zvýšená bezpečnostní opatření ve všech školách v regionu.

O civilní oběti tehdejší tragédie není ani dnes řádně postaráno. Lidé zůstávají bez komplexnější pomoci. Pozůstalí poukazují na to, že v Rusku neexistuje zákon, na jehož základě by mohli žádat o nějakou pomoc. Kompenzace se podle zákona vztahují jen na příslušníky bezpečnostních sil.

Ruská média věnují výročí teroristického útoku v Beslanu minimální prostor. Podle mnohých analytiků byl přitom Beslan pro Rusko podobným zlomem, jako pro Spojené státy 11. září 2001.

Čtěte také:
Beslan si připomíná loňský útok teroristů ve škole
Rusko si připomíná první výročí beslanské tragédie
Maschadov chce postavit Basajeva před soud za Beslan
Byli jsme lhostejní, říká šéfka organizace Hlas Beslanu
Teroristé zabarikádovaní ve škole hrozí zabíjením dětí
Česko nabízí pomoc traumatizovaným lidem z Beslanu
Teroristé v severoosetské škole začali vyjednávat
Teroristé v Severní Osetii propustili 26 žen a dětí
Rusko se ponořilo do smutku, vyšetřování masakru pokračuje
Mezi teroristy z Beslanu byl důstojník ingušského ministerstva
Osvobozování školy v Beslanu zaplatilo životem 200 rukojmích

Igor Maňour, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme