Rusko si připomíná první výročí beslanské tragédie
Severoosetský Beslan a s ním celé Rusko si připomíná první výročí největší tragédie v novodobých ruských dějinách. Přesně před rokem, v první školní den, přepadlo teroristické komando tamní základní školu a zajalo přes 1100 lidí, které pak po tři dny a dvě noci drželi násilím v tělocvičně bez vody a jídla. Po útoku teroristů a chaotické záchranné operaci ruských bezpečnostních složek zůstalo na 300 obětí, polovina z toho byly děti.
Letošní školní rok začal ve všech ruských školách minutou ticha. Narozdíl od minulého roku však děti v Beslanu do školy nejdou. Na dnešek byl totiž vyhlášen pětidenní smutek za mrtvé po teroristickém útoku. Školní rok začne až v pondělí.
Dnes se v ruinách školy číslo jedna sešli pozůstalí obětí. V místech, kde dvě noci trpělo více než tisíc lidí, pokládali za zvuků requiem květiny a věnce a zapalovali svíčky. Atmosféra byla plná emocí. Špalír žen oblečených v černém hlasitě plakal a vykřikoval jména mrtvých, pláč střídaly i dlouhé minuty ticha.
Ruina tělocvičny byla uvnitř ozdobena fotografiemi mrtvých a zvenku červenými a bílými plátny, holubicemi a vzkazy od dětí z celého světa. Ženy i muži čekali celé dopoledne ve dlouhé frontě, aby se dostali do tělocvičny. Oficiální projevy politiků místní lidé striktně odmítli.
Mnozí obyvatelé Beslanu se ale dnešních vzpomínkových akcí nezúčastní, jako třeba Rima Gumjecová, která před rokem přišla o dceru. "Můj život skončil vloni třetího září. Žila jsem jen pro své dítě, to byla jediná radost v mém životě. Teď nemám nic, prostě jen tak existuji. Ke škole, kde má dcera umřela, se ani nepřiblížím," říká paní Rima.
I rok po tragédii zůstává kolem beslanské tragédie mnohem víc otázek než odpovědí. Stále se neví, jak se mohli teroristé tak snadno ke škole dostat, proč ruské bezpečnostní složky vytvořily operativní štáb až druhý den a kdo je vinen za všechny chyby při osvobozování rukojmích.
Dodnes není jasné, co způsobilo 3. září první výbuch ve škole, který odstartoval nepřipravenou záchrannou operaci, a od čeho začala hořet střecha tělocvičny, která pohřbila desítky rukojmích. Šéf severoosetské vyšetřovací komise pro Beslan Stanislav Kasajev dodává, že ruská prokuratura chtěla zamlčet i použití tanku v době, kdy uvnitř školy ještě byli zranění lidé.
"Třetího září kolem čtvrté hodiny jsem uslyšel tři výstřely z tanku. Ptal jsem se generálů vedle mě, proč použili tank, ale nedokázali mi odpovědět. Prokuratura nejdříve tento fakt popírala, posupně pak přiznala, že z tanku se střílelo, ale až pozdě večer, kdy už ve škole nikdo nebyl. To je nesmysl a lež," tvrdí v rozhovoru pro Radiožurnál Kasajev.
Z útoku Rusko obviňuje čečenského polního velitele Šamila Basajeva. Tragédii stále vyšetřuje několik nezávislých komisí, nikdo zatím nebyl odsouzen. Jediný přeživší terorista Nur-Paša Kulajev stojí už několik měsíců před soudem v severoosetském Vladikavkazu, kde v současné době ve velmi emotivní atmosféře vypovídají loňští zajatci.