Rusko si připomíná rok od útoku na letiště Domodědovo

Rusko si připomíná rok od teroristického útoku na moskevské letiště Domodědovo. Za hlavního organizátora vyšetřovatelé označují jednoho z lídrů čečenského odporu Doku Umarova. Při pumovém atentátu na letišti zemřelo 37 obyvatel Ruska a dalších států. Více než 170 lidí bylo zraněno.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskevské letiště Domodědovo | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Přesně rok po útoku na moskevské letiště Domodědovo ruské úřady zveřejnily další podrobnosti o vyšetřování. Organizátoři podle úřadů zaplatili za provedení pumového atentátu 500 tisíc rublů, tedy něco přes 300 tisíc korun.

Sebevražedného útočníka měla připravit 35 členná ozbrojená skupina, která operovala na území severokavkazského Ingušska. Nálož, jak tvrdí vyšetřovatelé, odpálil v hale letiště jedenadvacetiletý Magomed Jevlojev.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti k loňskému útoku na moskevské letiště Domodědovo přinesla v Odpoledním Radiožurnálu zpravodajka ČRo v Rusku Lenka Kabrhelová

Jeho bratr je společně se třemi dalšími muži ve vazbě pro podezření z napomáhání strůjcům útoku. Konkrétní obvinění jim ale zatím vyšetřovatelé nepředložili. Po dalších sedmi lidech, včetně Doku Umarova, ruské úřady vyhlásily mezinárodní pátrání. Dva hledaní byli zavražděni loni na podzim v Turecku.

Doku Umarov je jedním z posledních žijících lídrů původních čečenských povstalců z 90. let a také jeden z nehledanějších lidí v Rusku. Za sebou má řadu útoků v Ruské federaci i severním Kavkazu. Přihlásil se například k odpovědnosti za útok na moskevské metro nebo na vlak z Moskvy do Petrohradu v listopadu 2009.

Po atentátu na Domodědovo byla zpřísněna bezpečnostní opatření i dalších moskevských letištích a také vlakových nádražích. Kritikové ale tvrdí, že kontroly nejsou dostatečné.

Igor Maňour, Lenka Kabrhelová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme