Rusko si stále láme hlavu nad tím, proč se potopil Kursk

V Rusku probíhají přípravné akce, kterými si země připomene výročí katastrofy jaderné ponorky Kursk. Příčina potopení plavidla se 118 muži na palubě nebyla ani po roce stanovena. A jak uvádí moskevský zprvodaj Českého rozhlasu Petr Voldán, diskuse na toto téma pokračují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčastější teorie ruských vojenských a oficiálních míst o tom, že se Kursk před potopením a možným výbuchem srazil s jiným plavidlem se přidržuje i admirál Eduard Baltin, bývalý velitel černomořské námořní flotily. Podle admirála by ale srážka neznamenala takovou katastrofu. Bezprostředně po ní ovšem došlo k souhře dalších faktorů. Admirál připouštějící možnost výbuchu na Kursku za další okolnosti katastrofy dnes pro deník Nězavissimaja Gazeta označil lidský faktor i možné konstrukční nedostatky ponorky, ani plán cvičení prý neodpovídal kvalitě výcviku posádky a dalších účastníků námořních manévrů. Zatímco se příbuzní námořníků chystají zítra připomenout smrt svých blízkých a na dně Barentsova moře pokračují potapěči v přípravě vylovení vraku ponorky, pochybuje ruský admirál Baltin, že se po vytažení trupu Kursku podaří objasnit pravou příčinu katastrofy.

Markéta Kaclová, Petr Voldán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme