Rusko si upravuje historii. Proti pravdě stojí mašinérie na výrobu dezinformací, tvrdí historik

V Rusku v úterý slaví 72. výročí vítězství nad fašismem ve Velké vlastenecké válce. Vláda kvůli tomu pořádá rok od roku nákladnější akce. Podle historika a filozofa Igora Čubajse mají zaretušovat ty stránky historie, které do dokonalého obrazu nezapadají. Celá historie druhé světové války je zkreslená, řekl Radiožurnálu bratr Anatolije Čubajse, reformátora z 90. let.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za prvními liniemi šly oddíly, které měly rozkaz zastřelit každého, kdo by ustoupil

Za prvními liniemi šly oddíly, které měly rozkaz zastřelit každého, kdo by ustoupil | Zdroj: Pixabay

Rusové podle Čubajse většinou skutečnou historii neznají.

„Když se člověk ráno probudí, jde k zrcadlu, podívá se na sebe a dá se do pořádku. Společnost takové zrcadlo potřebuje. Jmenuje se historie. Jenže ta se u nás pořád přepisuje, falzifikuje a překrucuje. Lidé nemohou pochopit, kým vlastně jsou. Celá historie druhé světové války je zkreslená," řekl Radiožurnálu odborník na novodobé ruské dějiny.

Zapomenuté děsy historie. Po koncentračních táborech v Česku nezbyl často ani památník

Číst článek

Dále připomíná, že bolševici od chvíle, kdy uzurpovali moc, snili o světové revoluci a světové válce. A také se na ni chystali – jen se o tom nesmělo mluvit. Vítězství totiž není rituál, kdy se lidé radují.

„Znamená to, že země získala nové možnosti, nové svobody a občanům se začalo žít lépe. Rusko žije všech těch sedmdesát let od války daleko hůř než poražené země," připomíná Čubajs.

Stalin hrozil postřílením rodin

Ten rovněž poukazuje na chyby, kterých se Rusko dopustilo na samém počátku války.

„Sovětský svaz se prakticky už od roku 1922 připravoval na válku. Tak proč jsme ustupovali až k Moskvě? Rudá armáda měla kolosální převahu - měla šestkrát víc tanků a letadel, převahu v živé síle. Odpověď existuje, ale nezní lichotivě. Musíme si uvědomit, že pušky dali rukou lidem, přes které se převalil rudý teror, kteří zažili hladomor, deportace, rozkulačování a represe. Oni neměli důvod takový režim bránit. Ta moc totiž nebyla jejich."

Zachránil mě plechový prstýnek od snoubence, říká žena, která přežila 4 koncentrační tábory

Číst článek

Podle Igora Čubajse vojáci začali skutečně bránit svou vlast až poté, co zjistili, že v německém zajetí je to stokrát horší a že fašismus je ještě zrůdnější.

„Stalin vyvinul opravdu mimořádný tlak a doslova vymačkal svůj národ. Za prvními liniemi šly oddíly, které měly rozkaz zastřelit každého, kdo by ustoupil. Stalin hrozil postřílením rodin všech, kteří by padli do německého zajetí. Lidé neměli jiné východisko než bojovat. To všechno musíme veřejnosti říci, ale nikdo jí to nevysvětluje. To, co děláme, se podobá jakýmsi pohanským tancům - provádíme rituály, aniž bychom chápali jejich smysl, význam a historii," popisuje dále historik.

Rusové neznají pravdu

Podle Igora Čubajse je nutné odhalit celou pravdu, byť nepříjemnou. Leží v archivech a vzpomínkách těch, kteří bojovali a přežili.

„Můžu vám jmenovat řadu dalších mýtů, kterými jsou opředeny všechny hlavní bitvy. Historici říkají, že ve Stalingradu zahynuly více než dva miliony našich vojáků. Jednotky posílali do boje, aniž by měly čas se jakkoli připravit, rozmístit a zorganizovat. Vojáky prostě vyhazovali z vagonů přímo na bojiště a za 40 minut padla celá divize! Jak bylo možné tak bojovat? Byli to přece lidé," připomíná Čubajs.

„Takové informace se ale běžný ruský čtenář, posluchač nebo divák z hlavních médií nedozví. Proto se lidé dnes znovu obracejí ke Stalinovi a schvalují vládu tvrdé ruky, což je pro společnost zhoubné," dodává.

„Víte, oni dlouho lidi balamutili. Můj otec bojoval od prvního dne války a došel mimochodem až do Prahy. Ani jemu neřekli pravdu o tom, že nezahynulo 27 milionů lidí, ale 42 milionů jeho spolubojovníků! Samozřejmě, že pokud lidi klamete dlouhodobě, dělají nesprávné závěry. Proto považují za hlavního hrdinu našeho 20. století Stalina, proto jsou naše politika a pohledy na věci takové. Myslím si ale, že vždy byli, jsou a budou lidé, kteří říkají, co si myslí a jsou schopní své postoje hájit."

Proti nim ale stojí mocná mašinérie na výrobu dezinformací a mýtů, konstatuje filozof a historik Igor Čubajs.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme