Rusko si vojenskou přehlídkou připomíná konec druhé světové války

Den po evropských zemích si konec druhé světové války připomíná také Rusko. Oslavy porážky nacistického Německa provází řada akcí včetně vojenské přehlídky na Rudém náměstí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruští veteráni si připíjejí vodkou | Zdroj: Reuters

Vojenskou přehlídku na Rudém náměstí, kterou sledují nejvyšší představitelé státu, veteráni, veřejně známé osobnosti, čítá na 14 tisíc vojáků. Kolem hostů projíždí sto kusů bojové techniky včetně komplexů S-400, raketových komplexů Topol nebo Iskander. Vše má završit průlet několika vrtulníků.

„Akce je o něco menší, než byla jubilejní přehlídka, která se v Moskvě odehrála před dvěma lety, ale i tak je to masové představení, kterému v ulicích Moskvy přihlížejí tisíce lidí,“ říká moskevská zpravodajka Českého rozhlasu Lenka Kabrhelová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vojenské přehlídce na Rudém náměstí informovala zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Pro obyvatele Ruska je dnešek skutečným národním svátkem. Vítězství ve druhé světové válce je jedním z mála momentů, kolem kterého panuje konsenzus v celé společnosti.

„Podle analytiků se i současná státní moc snaží mnohé budovat právě na odkazu vítězství druhé světové války. Velká vlastenecká válka, jak se celé toto historické období označuje, se dotkla obrovského množství tehdy sovětských rodin, které přinesly velké oběti. Podíl sovětské armády byl klíčový na vítězství protinacistické aliance,“ říká Kabrhelová.

V souvislosti s oslavami se podle zpravodajky Lenky Kabrhelové objevuje i kritika:

„Mnozí lidé mají za to, že osudy veteránů a osudy obětí je třeba si připomínat i jinak než velkolepým ukazováním armádních svalů. Tím spíš, když sama armáda trpí vážnými problémy. Veteráni podle mnohých žijí v nuzných podmínkách, roky čekají na byty, které jim sliboval stát.“

Aktivisté protestovali proti Putinovi

Ruskou metropolí prošel nejen pochod komunistické strany, ale i dalších opozičních hnutí, jejichž mítinky policie v uplynulých dnech rozháněla.

Stovky aktivistů hnutí Za čestné volby protestují už třetí den proti návratu Vladimira Putina do Kremlu. Několikatisícový dav společně provolával hesla ‚Pryč s Putinem‘, ‚Rusko bude svobodné‘ nebo ‚My neodejdeme‘.

Mnozí účastníci pochodu po nedělním tvrdém zásahu a následném zatýkání jsou odhodlaní dál protestovat.

Vladimir Putin během projevu při přehlídce prohlásil, že vítězství ve druhé světové válce dává Rusku morální právo držet se svých vlastních pozic a postojů. Zároveň dodal, že jedině přísné dodržování mezinárodních norem, respekt státní suverenity a práva na výběr vlády každé země dává garanci toho, aby se události druhé světové války neopakovaly.

Lenka Kabrhelová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme