Oheň na Sibiři se dál šíří, plameny už pohltily přes dva miliony hektarů lesa

Požáry na západní a jihozápadní Sibiři sílí. Plameny zachvátily už přes dva miliony hektarů lesa, což odpovídá přibližně čtvrtině Česka, a dým zahalil i velká sibiřská města. Nejhůř je postižený Krasnojarský kraj, kde hoří přes 800 tisíc hektarů lesa, půl milionu hektarů zachvátil oheň v Irkutské oblasti. Dým zastínil nebe v celých regionech – v Omské, Novosibirské a Kemerovské oblasti.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z plochy 2 256 983 hektarů, jež je zachvácena plameny, se velká část (přes dva miliony hektarů) podle serveru Newsru.com  nalézá v tzv. oblasti kontroly, tedy v těžko dostupných a odlehlých místech, kde zákon umožňuje požáry nehasit, pokud by náklady na hašení byly vyšší než způsobené škody.

Hoří lesy hlavně na Sibiři. V Irkutské oblasti 115 přírodních požárů zuří na ploše téměř půl milionu hektarů, v Jakutsku se 134 požárů rozšířilo na plochu více než tři čtvrtě milionu hektarů a 109 požárů v Krasnojarském kraji postihuje bezmála 900 tisíc hektarů.

Na Sibiři hoří skoro milion hektarů lesa. Dým je cítit i ve městech vzdálených 1 500 kilometrů

Číst článek

Ministerstvo pro mimořádné situace varuje, že v příštích dnech bude nebezpečí požárů přetrvávat vzhledem k až třicetistupňovým vedrům, suchu a poryvům větru. Oheň už sehrál roli v tragédii v letním stanovém táboře v Chabarovském kraji na Dálném východě, kde při požáru zahynuly čtyři děti.

Server Regnum ve čtvrtek poznamenal, že „na území Ruska se k dnešnímu dni aktivně hasí 162 lesních požárů na ploše 147 tisících hektarů“.

„Požáry v postižených regionech způsobily značné zhoršení ekologické situace. Dým několik dnů dusí velkou část Sibiře,“ poznamenal Newsru.com. Dým se objevil i na Uralu, kde například v Čeljabinsku se lidé podle televize dohadovali, zda jde či nejde o běžný smog z průmyslových podniků.

Ruské úřady ujišťují, že monitoring čistoty ovzduší ve velkých městech neprokázal převýšení koncentrace škodlivých částic. Odborníci ale varují, že důsledky znečištění ovzduší postihují zdraví hlavně dětí, seniorů, těhotných žen a pacientů se srdečními potížemi.

Martin Dorazín, mpr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme