Rusko slaví masopust. I přes mrazivé počasí

Karneval si většina z nás spojuje s městy jako jsou Benátky nebo Rio De Janeiro. Se svou ,troškou do mlýna' ale tento víkend přišla i zasněžená Moskva, která slaví takzvanou ,Maslenicu' - neboli ruský masopust.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Masopust. Ruská Maslenica. | Foto: AFP

Tradiční písně, tance, jídlo a pití. S jejich pomocí přišly do centra Moskvy zimu vyprovodit i přes stylově mrazivé počasí tisíce lidí.

"Maslenica je starý ruský svátek, zachoval se ještě z pohanských dob. Trvá sedm dní a předznamenává začátek velikonočního půstu. Všichni vyrážíme ven, loučíme se se zimou a vítáme přicházející jaro. I když na to si zjevně ještě chvíli počkáme," žertuje na účet teplot pohybujících se hluboko pod bodem mrazu pětatřicetiletý Viktor, jeden z účastníků moskevských masopustních oslav.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na tradiční ruský masopust se vydala zpravodajka Lenka Kabrhelová

Ty už několikátý rok za sebou organizuje místní radnice a i letos, jak tvrdí Dmitrij Šulcev z oddělení pro turistiku, čeká až dvě stě tisíc návštěvníků.

'Bliny' jako symbol slunce

Jak říká, masopustní oslavy lákají každý rok stále více lidí. Letos podle něj radnice nachystala bohatý program. Včetně karnevalového průvodu, zábavního programu a velkého koncertu. Většina lidí ale míří do improvizovaného ,maslenicového' městečka na Rudém náměstí především za tradičním pokrmem, bez kterého se ruský masopust neobejde - blinami připomínajícími české palačinky.

"Neděle je poslední den před půstem, bliny jsou tradiční posilnění před obdobím střídmosti, kdy bychom neměli jíst žádné živočišné tuky. Máme nejrůznější druhy blinů - sladké s medem, smetanou, zavařeninou nebo slané se sýrem, houbami a třeba i kaviárem," vysvětluje dvacetiletý Alexandr, který smaží palačinky v jednom ze stánků na Rudém náměstí.

Jak dodává, tradiční pochutina, kterou Rusové pečou i ve svých domovech po celý masopustní týden, skrývá ale ještě jednu symboliku - žlutý, kulatý a teplý blin znázorňuje slunce a je plný energie, bez které se dlouhé čekání na příchod jara neobejde.

Lenka Kabrhelová, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme