Rusko vyhostilo slovenského diplomata. Do 48 hodin musí opustit zemi

Ruské ministerstvo zahraničí ve čtvrtek oznámilo, že Moskva prohlásila slovenského diplomata za nežádoucí osobu, která musí do 48 hodin opustit Rusko. Jde o odvetu za vyhoštění ruského diplomata ze Slovenska.

Moskva (Aktualizováno: 10:11 13. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

„Slovenské úřady vyhostily ruského vojenského diplomata. Protože v souladu se zažitou a běžnou praxí podobné nepřátelské kroky vždy vedou k zrcadlovým odvetným opatřením, Rusko v těchto dnech prohlásilo slovenského vojenského diplomata za nežádoucí osobu, která musí během 48 hodin opustit naši zemi,“ prohlásila mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová na tiskové konferenci.

Bratislava vyhostila ruského diplomata. ‚Prováděl aktivity proti zájmům Slovenska a NATO,‘ řekl Pellegrini

Číst článek

Příslušná nóta byla slovenskému velvyslanci předána v úterý 11. prosince, upřesnila mluvčí podle agentury Interfax. Zacharovová zdůraznila, že Moskvu mrzí „nepřátelský krok“ slovenské strany, „odporující tradicím našich dvoustranných vztahů“.

O vyhoštění ruského diplomata, které se uskutečnilo na konci listopadu, informoval slovenský premiér Peter Pellegrini 5. prosince.

„Na základě informací vojenského zpravodajství byl 22. listopadu diplomatický pracovník úřadu přidělence obrany velvyslanectví Ruské federace na Slovensku prohlášen za personu non grata, protože prováděl aktivity proti zájmům Slovenské republiky a NATO,“ řekl Pellegrini.

Čína zadržela kanadského diplomata. Spekuluje se o odvetě za zatčení šéfky Huawei

Číst článek

Dodal, že diplomat opustil území Slovenska, podrobnosti o působení vyhoštěného ruského diplomata ale neuvedl.

Za poslední roky šlo o první známý případ, kdy Bratislava vyhostila ruského diplomatického pracovníka. Ruské ministerstvo zahraničí vzápětí avizovalo, že „ruská strana na toto nepřátelské počínání Bratislavy odpoví recipročně“.

Slovensko se dříve v tomto roce podle dostupných informací nepřidalo k většině členských zemí Evropské unie včetně Česka a k dalším státům, které vyhostily ruské diplomaty v souvislosti s případem otravy bývalého ruského zpravodajského důstojníka a britského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery ve Velké Británii.

Česko v minulosti opakovaně vyhostilo ruské diplomaty.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme