Rusko je zodpovědné za zavraždění Alexandra Litviněnka, rozhodl Evropský soud pro lidská práva

Evropský soud pro lidská práva potvrdil, že za vraždou bývalého agenta Alexandra Litviněnka v Londýně stála Moskva. Kritik prezidenta Vladimira Putina, který z Ruska utekl do Británie, zemřel v roce 2006 poté, co v londýnském hotelu Millennium vypil čaj s radioaktivním izotopem polonia 210. Britské vyšetřování před pěti lety dospělo k závěru, že Putin pravděpodobně akci ruské kontrazvědky FSB schválil.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrob Alexandra Litviněnka

Evropský soud potvrdil, že za vraždu Alexandra Litviněnka je zodpovědné Rusko | Foto: Toby Melville | Zdroj: Reuters

„Rusko je odpovědné za zavraždění Alexandra Litviněnka ve Spojeném království,“ uvedl štrasburský soud v prohlášení k rozsudku.

Policie v Moskvě kontroluje příznivce opozičníka Navalného. Adresy získaly z uniklých dat na internetu

Číst článek

Třiačtyřicetiletý Litviněnko ještě před svou smrtí z otravy obvinil šéfa Kremlu Putina. Také podle britského vyšetřování z roku 2016 Putin pravděpodobně schválil operaci tajných služeb s cílem zavraždit bývalého ruského agenta. Rusko vždy jakýkoli podíl na této smrti popíralo.

Litviněnko uprchl do Británie šest let před otravou, kterou si přivodil vypitím zeleného čaje otráveného plutoniem v londýnském hotelu Millennium. Britští vyšetřovatelé dospěli k závěru, že čin provedli bývalý tělesný strážce pracující pro sovětskou tajnou policii KGB Andrej Lugovoj a další ruský agent Dmitrij Kovtun. Operaci podle Britů pravděpodobně řídila FSB, která je hlavní nástupnickou tajnou službou po sovětské tajné policii KGB.

Alexandr Litviněnko | Foto: Hollywood Classic Entertainment

„Soud konkrétně shledal, že šlo o jasný případ, kdy pan Lugovoj a pan Kovtun při otravě pana Litviněnka jednali jako agenti ruského státu,“ uvedl evropský soud.

Kauza Litviněnko znovu ožila po útoku nervově paralytickou látkou na bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru v anglickém městě Salisbury v březnu 2018.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme