Ruský soud v údajně vykonstruované kauze udělil trest sedmi mladým lidem obviněným z extremismu

Moskevský soud ve čtvrtek odsoudil sedm mladých Rusů a Rusek „za extremismus“ k trestům až k sedmi letům vězení v kontroverzním případu. Všechny obžalované soud na základě informací agentů tajných služeb shledal vinnými z vytvoření „extremistické organizace“. Obhájci a ochránci lidských práv považují případ za zcela vykonstruovaný, uvedla agentura AFP.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozsudek soudu (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Stock Exchange

Soud poslal tři obžalované na šest, šest a půl a sedm let za mříže. Čtyři zbývající vyvázli podmíněnými tresty.

Protesty v Chabarovsku pokračují již třetím týdnem. Podle průzkumů mají podporu až poloviny Rusů

Číst článek

Nikdo z odsouzených se k vině nepřiznal a obhajoba se hodlá odvolat, napsal list Kommersant na svém webu. Čtvrteční verdikt zakazuje všem odsouzeným pět let publikovat na internetu.

Odsouzení podle vyšetřovatelů kvůli uchopení moci po státním převratu vytvořili organizaci nazvanou Novoje veličije (Nový majestát) s cílem obnovit dávnou slávu Ruska a poskytli finance na výcvik v zacházení se střelnými zbraněmi.

Obžalovaní tvrdí, že se chytili do pasti: sami agenti bezpečnostních služeb je povzbuzovali, aby vytvořili organizaci, sepsali její stanovy a financovali střelecký výcvik. Podle obžalovaných organizaci založil a stanovy sepsal policejní provokatér, který u soudu vystupoval jako svědek.

Případy se množí

Zatčení dvou nejmladších členek skupiny, tehdy sedmnáctileté Anny Pavlikovové a devatenáctileté Mariji Dubovikové, vyvolalo v létě před dvěma lety velké protesty, které si vynutily jejich propuštění do domácího vězení. Členové skupiny, kteří zůstali ve vazbě, tvrdili, že policie je bitím a mučením nutila přiznat vinu.

Ještě před vynesením verdiktu jeden z přívrženců obžalovaných v převleku za policistu „podřezal“ před sídlem soudu figurínu ztělesňující politického vězně v názorné kritice „státu, který si žádá krev“, poznamenala AFP. Připomněla, že v Rusku v posledních letech přibylo případů, kdy různé politické skupiny a zejména mladí lidé čelím obvinění z terorismu nebo extremismu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme