‚Vytváří falešný obraz SSSR.‘ Ruský nejvyšší soud rozhodl o zrušení organizace Mezinárodní Memorial

Ruský nejvyšší soud v úterý rozhodl o rozpuštění nevládní organizace Mezinárodní Memorial, známé odhalováním zločinů komunismu a stalinismu v Sovětském svazu. O rozsudku informoval zpravodajský server rádia Echo Moskvy. Podle agentury RIA Novosti soud rozhodnutí odůvodnil porušením ruského zákona o zahraničních agentech. Právní zástupkyně skupiny Maria Ejsmontová uvedla, že se Memorial odvolá v Rusku i k Evropskému soudu pro lidská práva.

Tento článek je více než rok starý.

Moskva (Aktualizováno: 13:50 28. 12. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté zasahují proti podporovatelům Mezinárodního Memorialu, kteří demonstrovali před soudem během slyšení s plakátem „Budeme žít navždy“

Policisté zasahují proti podporovatelům Mezinárodního Memorialu, kteří demonstrovali před soudem během slyšení s plakátem „Budeme žít navždy“ | Foto: Evgenia Novozhenina | Zdroj: Reuters

„Soud na základě žaloby prokuratury rozhodl o zrušení mezinárodní veřejné organizace Mezinárodní historická vzdělávací, charitativní a lidskoprávní společnost Memorial a jejích strukturálních organizací,“ citovalo Echo Moskvy ze soudního rozhodnutí.

Ruský soud uložil serveru The Insider pokutu milion rublů. Neoznačil se za ‚zahraničního agenta‘

Číst článek

Právní zástupkyně skupiny Maria Ejsmontová označila žalobu za politicky motivovanou.

Nezávislý zpravodajský server Mediazona zveřejnil na twitteru video, na němž je vidět dav lidí, kteří se sešli před soudní síní, kde v reakci na rozhodnutí soudu skandovali: "Hanba! Hanba!" Podle informací agentury AP policie před soudní budovou zadržela několik lidí.

Mezinárodní Memorial dostal od úřadů nálepku „zahraničního agenta“ v roce 2016. Toto označení, které si od dob Sovětského svazu nese hanlivý podtext, obnáší další vládní kontrolu a komplikace.

Rusko kontroverzní zákon o „zahraničních agentech“ přijalo v roce 2012 a postupně ho rozšířilo z nevládních organizací na nezávislá média i jednotlivce, kteří přijímají finance ze zahraničí a podle úřadů vyvíjejí politickou činnost.

‚Zkreslování historické paměti‘

„Mezinárodní Memorial vznikl jako organizace pro uchování paměti národa, ale nyní se téměř výhradně zaměřuje na zkreslování historické paměti, především pak na Velkou vlasteneckou válku,“ prohlásil při soudním slyšení zástupce ruské generální prokuratury Alexej Žafjarov.

🔔🔔LIKVIDACE MEMORIALU
Nejvyšší soud právě vynesl rozsudek, kterým nařídil likvidaci Mezinárodního Memorialu. Lidé v jednacím sále křičí „Ostuda! Ostuda! Ostuda!“ na odcházející soudkyni. I na ulici před budovou soudu lidé, kteří přišli podpořit Memorial, křičí "Ostuda".

11:33 – 28. 12. 2021

61 330

Nezávislý zpravodajský server Mediazona zveřejnil na twitteru video, na němž je vidět dav lidí, kteří se sešli před soudní síní, kde v reakci na rozhodnutí soudu skandovali: "Hanba! Hanba!" Podle informací agentury AP policie před soudní budovou zadržela několik lidí.

Podle něj organizace „vytváří falešný obraz SSSR jako teroristického státu“.

„My, potomci vítězů, jsme nyní nuceni přihlížet rehabilitaci zrádců a nacistických kolaborantů – nejspíš proto, že za to někdo platí. A to je skutečný důvod, proč Memorial tak ostře odmítá svůj status zahraničního agenta,“ dodal Žafjarov.

Pobouření

Memorial vznikl na konci 80. let a k jeho zakladatelům patřil sovětský disident a nositel Nobelovy ceny za mír Andrej Sacharov. Organizace proslula především odhalováním zločinů stalinismu, věnuje se také ochraně lidských práv. Uskupení samo sebe označuje spíše za hnutí než za jednu organizaci.

V roce 2018 mělo přes 60 poboček a přidružených organizací roztroušených po celém Rusku. Řada z nich se stala v minulosti terčem útoků.

Memorial a jeho příznivci tvrdí, že obvinění jsou politicky motivovaná, a vedoucí představitelé organizace ještě před začátkem úterního soudního slyšení slíbili, že budou pokračovat ve své práci i v případě, že soud organizaci zruší.

Tlak na skupinu vyvolal veřejné pobouření a na její podporu se tento měsíc vyslovilo mnoho významných osobností v Rusku i v zahraničí.

Žaloba na sesterskou organizaci

Ruské úřady v posledních měsících vyvíjejí nátlak na skupiny hájící práva, média a jednotlivé novináře, a desítky z nich označily za zahraniční agenty.

Investigativní novinář, který pracuje pro BBC, kvůli ‚bezprecedentnímu sledování‘ opustil Rusko

Číst článek

Část z nich dostala nálepku „nežádoucí“ - což je označení, které v Rusku staví organizace mimo zákon - nebo se dočkaly obvinění z napojení na „nežádoucí“ skupiny. Několik skupin muselo ukončit činnost nebo se samy rozpustily, aby zabránily dalšímu stíhání.

Už tuto středu zřejmě moskevský městský soud rozhodne o druhé ze žalob prokuratury, tentokrát proti moskevskému Lidskoprávnímu středisku Memorial, sesterské organizaci Mezinárodního Memorialu.

Také moskevské centrum podle názoru ruských prokurátorů ospravedlňuje terorismus, extremismus a závažně porušuje zákon o takzvaných zahraničních agentech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme