Ruský politik vyhrál soud proti státu. Měl zaplatit pokutu kvůli videu, ve kterém odsoudil všechny války

Ruský regionální politik vyhrál soud proti ruskému státu v souvislosti s obviněním, že se dopustil diskreditace ruské armády. Na svých internetových stránkách o tom informuje Rádio Svoboda. Válečný veterán Viktor Šaljakin, člen strany Jabloko ve Velikém Novgorodu, loni na jaře na sociálních sítích odsuzoval válku jako takovou.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha před ruským nejvyšším soudem v Moskvě

Socha před ruským nejvyšším soudem v Moskvě | Zdroj: Profimedia

Soud rozhodl, že ministerstvo vnitra a ministerstvo financí mají Šaljakinovi uhradit náklady na lingvistický posudek, výdaje na obhájce a vyplatit 20 000 rublů (5918 korun) jako odškodnění.

Putin vyzval FSB k ‚potlačování těch, co chtějí rozdělit Rusko‘. Nařídil i další operace na Ukrajině

Číst článek

Loni v květnu Šaljakin dostal pokutu ve výši 45 000 rublů za to, že na sociální síti VKontaktě zveřejnil protiválečné video a mluvil o tom, jak byl ve válce v Afghánistánu, i o tom, jak zachraňoval běžence v Gruzii. Odsoudil jakékoliv válečné operace. Bez ohledu na znalecký posudek, podle kterého Šaljakin nemluvil o válce na Ukrajině, ho soud shledal vinným z diskreditace armády.

Politik se proti rozsudku odvolal a v červnu soud pokutu zrušil pro nedostatek důkazů. V listopadu pak podal žalobu na ministerstvo vnitra a ministerstvo financí a požadoval kompenzaci za materiální a morální újmu.

Ruští poslanci krátce po ruské invazi na Ukrajinu schválili zavedení trestní odpovědnosti s možností uložit až 15 let vězení za dezinformace a za to, co ruské úřady vyhodnotí jako lživé zprávy o ruské armádě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme