V Rusku padly vysoké tresty za špionáž ve prospěch USA. Za mřížemi skončil i důstojník tajné služby

Na 22 let poslal ruský vojenský soud do vězení s přísným režimem vysoce postaveného důstojníka tajné služby FSB Sergeje Michajlova. Trest 14 let vězení si má odpykat také jeden z ředitelů softwarové společnosti Laboratoř Kasperského (Kaspersky Lab) Ruslan Stojanov. Oba byli odsouzení za velezradu a vyzrazení státních tajemství agentům americké rozvědky.

Tento článek je více než rok starý.

Moskva (Aktualizováno: 19:29 26. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská policie. Ilustrační foto.

Ruská policie. Ilustrační foto. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Moskevský vojenský soud kvůli tajné povaze případu rozhodoval za zavřeným dveřmi. Nejmenovaný zdroj agentuře Interfax prozradil, že plukovník FSB Sergej Michajlov a major policie Ruslan Stojanov hráli dvojí hru.

Ruská tajná služba zadržela v Moskvě údajného amerického špiona. Hrozí mu až 20 let za mřížemi

Číst článek

Měli předávat důvěrné informace agentům americké CIA a před svými nadřízenými  to maskovali jako verbování spolupracovníků. Podle informací listu Kommersant měl plukovník Michajlov jako ředitel Centra pro informační bezpečnost FSB předat Američanům materiály o podnikateli Pavlovi Vrublevském, kterého ve Spojených státech podezřívají z kybernetických zločinů.

Další podezřelí

Michajlov přišel o hodnost plukovníka a Stojanov o „zvláštní hodnost majora policie“, kde pracoval do roku 2006, uvedla agentura RIA Novosti. Oba byli rovněž odsouzeni k vysoké pokutě. Rozsudek je nepravomocný.

Do kauzy jsou údajně zapleteni ještě Michajlovův podřízený Dmitrij Dokučajev a obchodník Georgij Fomenkov. Jejich případ bude vojenský soud projednávat zvlášť.

Kaspersky Lab

Známá ruská softwarová společnost Kaspersky Lab je na Západě podezírána ze spolupráce s ruskými tajnými službami. Její zakladatel Jevgenij Kasperskij, absolvent školy sovětské rozvědky KGB, byl loni v lednu zařazen na sankční seznam USA. Firma koncem roku 2017 zažalovala americkou vládu kvůli tomu, že v obavách z možné špionáže zakázala používání jejích produktů v úředních počítačích.

Před užíváním antivirového softwaru Kaspersky Lab varovalo i britské Národní středisko kybernetické bezpečnosti (NCSC) nebo izraelská tajná služba. Ruská společnost ale popírá, že by Kremlu se špionáží pomáhala. Tvrdí, že se stala obětním beránkem rostoucího napětí mezi Washingtonem a Moskvou.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme