‚Má sklon ke zradě, lhaní a podvodu.‘ Ruský soud odmítl hanlivé označení vojáka odmítajícího bojovat

Ruský vojenský soud shledal nezákonným počínání velitelů vojenské jednotky, kteří jednomu desátníkovi dali do vojenské knížky razítko „má sklon ke zradě, lhaní a podvodu“, protože odmítl bojovat na Ukrajině. Oznámila to ve středu ruská média s odvoláním na ochránce lidských práv Pavla Čikova.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská chemická jednotka ve výcvikovém středisku nedaleko Moskvy

Praxe urážlivých zápisů či razítek ve vojenských dokladech odpůrců války začala podle Čikova hned po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu. (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Ruské ministerstvo obrany ještě v dubnu po sociálních sítích šířilo příspěvek, že neexistují žádná razítka urážející vojáky odmítající bojovat na Ukrajině, připomněl server RBK.

Zachar Kukareko byl propuštěn z armády, se kterou měl profesionální kontrakt. Obrátil se ale na vojenské soudy. U první instance - posádkového soudu v Rjazani, kde sloužil - neuspěl, protože kvůli utajovaným skutečnostem soud předal případ vyšší instanci. Soud západního vojenského okruhu dal nyní žalobci za pravdu. Shledal razítko nezákonným a nařídil vojenské správě vydat nový dokument.

Na Donbasu se srazil kamion s mikrobusem převážejícím ruské vojáky. Nejméně 16 lidí zemřelo

Číst článek

Server RBK na konci října informoval o verdiktu vojenského soudu ve Volgogradu v podobném případu. Ruslan Machno byl za odmítnutí válčit proti Ukrajině propuštěn z armády a do vojenské knížky mu zapsali „má sklon lhát a podvádět“. Soud shledal tento zápis nezákonným a dal veliteli jednotky měsíc času, aby věc dal do pořádku v souladu se zákonem.

Portál se v této souvislosti zmínil o tehdy ještě neuzavřeném Kukarekově případu. Napsal, že v srpnu přišla sama vojenská správa s nabídkou, že vystaví nový doklad. Kukareko a jeho obhájce nesouhlasili, protože si přáli dosáhnout tohoto výsledku přes soud, aby ten výslovně označil postup velitelů za nezákonný a nespravedlivý.

Praxe urážlivých zápisů či razítek ve vojenských dokladech odpůrců války začala podle Čikova hned po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu, ale v létě ustala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme