Rusko mění postoj. Podalo předběžné námitky k tribunálu v Haagu ve sporu s Ukrajinou

Ruská federace podala k Mezinárodnímu soudnímu dvoru v Haagu (ICJ) předběžné námitky ve sporu s Ukrajinou, která odmítla obvinění Moskvy z genocidy. Soudní dvůr o pondělním kroku Ruska informoval ve čtvrtek bez dalších podrobností na twitteru. U nejvyššího soudu OSN pro spory mezi státy mohou strany podat předběžné námitky, pokud se domnívají, že soud nemá v dané věci pravomoc.

Haag Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní trestní tribunál v Haagu

Mezinárodní trestní tribunál v Haagu | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Podání námitek podle agentury Reuters znamená výraznou změnu postoje Moskvy. Rusko se předtím do jednání se soudem nezapojovalo, neúčastnilo se slyšení a v tomto případě mu až doteď nepředložilo žádné dokumenty.

Soud nyní v reakci na předběžné námitky uspořádá slyšení. Datum nestanovil, ale očekává se, že se uskuteční nejdříve za několik měsíců.

Moskva při zahájení invaze na Ukrajinu letos v únoru mimo jiné argumentovala tím, že Ukrajina páchá na východě země genocidu vůči rusky mluvícímu obyvatelstvu. Kyjev se proti tomu ohradil u Mezinárodního soudního dvora, takové zdůvodnění je podle něj neopodstatněné a obyvatelům východoukrajinské oblasti Donbas z jeho strany genocida nehrozí. Stejný postoj zastává i Západ a mezinárodní pozorovatelé.

Po březnových slyšeních soudní dvůr přikázal Moskvě okamžitě válečné operace na Ukrajině zastavit, dokud stížnost Ukrajiny neprojedná.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme