Rusko souhlasí s plánem Británie na smazání dluhů nejchudších zemí

Rusko podpoří plán Velké Británie na smazání dluhů nejchudším zemím světa. Londýn na druhou stranu pomůže Rusku ve spolupráci s Evropskou unií. Takový je výsledek pondělní schůzky Tonyho Blaira s Vladimirem Putinem v Moskvě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér Tony Blair a ruský prezident Vladimir Putin | Foto: ČTK/EPA

Něco za něco, tak by se daly popsat závěry dnešní už sedmnácté vzájemné schůzky Putin - Blair. Ruský prezident vítá myšlenku Velké Británie smazat dluhy hlavně afrických zemí, ale musí se přitom také dohlížet na demokratický rozvoj v jednotlivých státech. Rusko má po Japonsku a Francii třetí nejvyšší pohledávky v Africe.

Tony Blair zase na oplátku Moskvě slibuje, že ji bude všemožně podporovat zejména příští rok, kdy bude Rusko předsedat takzvané G 8. Spolupráci může prezident Putin očekávat i během letošního roku, kdy se Británie ujme šéfování Evropské unie. Krize kolem schvalování evropské ústavy nebude mít podle Vladimíra Putina žádný vliv na vztahy Ruska a pětadvacítky.

Britští novináři, kteří Tonyho Blaira v Moskvě doprovázeli, ale očekávali větší kritiku na adresu Ruska, mimo jiné kvůli kauze Jukos a uvěznění Michaila Chodorkovského. Nic takového, ale během schůzky nezaznělo.

Petr Vavrouška, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme