Rusko souhlasí s plánem Británie na smazání dluhů nejchudších zemí

Rusko podpoří plán Velké Británie na smazání dluhů nejchudším zemím světa. Londýn na druhou stranu pomůže Rusku ve spolupráci s Evropskou unií. Takový je výsledek pondělní schůzky Tonyho Blaira s Vladimirem Putinem v Moskvě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér Tony Blair a ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: ČTK

Něco za něco, tak by se daly popsat závěry dnešní už sedmnácté vzájemné schůzky Putin - Blair. Ruský prezident vítá myšlenku Velké Británie smazat dluhy hlavně afrických zemí, ale musí se přitom také dohlížet na demokratický rozvoj v jednotlivých státech. Rusko má po Japonsku a Francii třetí nejvyšší pohledávky v Africe.

Tony Blair zase na oplátku Moskvě slibuje, že ji bude všemožně podporovat zejména příští rok, kdy bude Rusko předsedat takzvané G 8. Spolupráci může prezident Putin očekávat i během letošního roku, kdy se Británie ujme šéfování Evropské unie. Krize kolem schvalování evropské ústavy nebude mít podle Vladimíra Putina žádný vliv na vztahy Ruska a pětadvacítky.

Britští novináři, kteří Tonyho Blaira v Moskvě doprovázeli, ale očekávali větší kritiku na adresu Ruska, mimo jiné kvůli kauze Jukos a uvěznění Michaila Chodorkovského. Nic takového, ale během schůzky nezaznělo.

Petr Vavrouška, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme