Ruskou vakcínou Sputnik V se v Brazílii zatím očkovat nebude. Podklady nesplňovaly minimální kritéria

Brazilská agentura pro kontrolu léčiv (Anvisa) farmaceutické společnosti Uniao Quimica vrátila žádost o podmínečnou registraci ruské vakcíny proti covidu-19. Podklady k registraci látky Sputnik V v Brazílii totiž podle ní nesplňovaly stanovená minimální kritéria. Informovala o tom v neděli agentura Reuters. Ruskou vakcínu, vůči níž má řada expertů výhrady, schválily v Latinské Americe Bolívie, Argentina či Venezuela, objednalo si ji také Mexiko.

Brasília Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazilská agentura pro kontrolu léčiv farmaceutické společnosti Uniao Quimica vrátila žádost o podmínečnou registraci ruské vakcíny proti covidu-19 Sputnik V (ilustrační foto) | Foto: Ivana Milenkovičová | Zdroj: Český rozhlas

Anvisa v prohlášení zveřejněném na svém webu uvedla, že Uniao Quimica v žádosti neposkytla dostatečné záruky ohledně třetí fáze klinických testů a výroby očkovací látky. Představitelé brazilského úřadu pro kontrolu léčiv již dříve informovali, že schválení vakcíny Sputnik V v Brazílii je podmíněno tím, že látka bude v zemi podrobena třetí fázi klinických testů.

Po očkování Sputnikem V má vedlejší účinky procento Argentinců. Podle úřadů ale nejsou velmi závažné

Číst článek

V nejnovějším prohlášení Anvisa uvedla, že každý subjekt, který požaduje schválení vakcíny pro nouzové použití, musí prokázat, že probíhající klinické testy zajistí dlouhodobou bezpečnost a účinnost očkovací látky.

Společnost Uniao Quimica usilovala o souhlas s nasazením deseti milionů dávek látky Sputnik V v prvním čtvrtletí letošního roku.

Vakcínu Sputnik V vyvinul moskevský ústav epidemiologického a mikrobiologického výzkumu Nikolaje Gamaleji. Preparát schválily ruské úřady již v srpnu a toto světové prvenství osobně oznámil prezident Vladimir Putin. Pochyby u západních expertů ale vzbudila okolnost, že v té době ještě nebyly dokončeny všechny testy.

Podle agentury Reuters se očekává, že Anvisa v neděli rozhodne o nouzovém nasazení očkovacích látek čínského výrobce Sinovac a britské společnosti AstraZeneca.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme