Rusko stáhne do pěti let z provozu zastaralé Tupolevy

Ruské letecké společnosti se musí do pěti let zbavit všech letounů typu Tu-134 a Tu-154. Nařídil jim to ministr dopravy Igor Levitin. Pro ruskou civilní dopravu může jít o zcela zásadní změnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tu-154 společnosti Pulkovo Airlines | Foto: airliners.net

Zastaralé, ale v Rusku stále nejrozšířenější stroje Tupolev už nesmějí za pět let převážet žádné pasažéry. Momentálně používají ruské letecké společnosti 270 těchto letounů.

Některá "tůčka" se v Rusku používají už od 60. let a jejich životnost je na maximální hranici. Přepravci ale zatím netuší, jakými letadly nemoderní Tupolevy nahradí.

Ministr dopravy se rozhodl vyřadit Tupolevy z civilní přepravy krátce, co státní komise oznámila výsledky vyšetřování katastrofy právě jednoho z letadel TU-154. To se vloni v srpnu zřítilo nedaleko ukrajinského Doněcku, havárii nepřežilo všech 160 cestujících.

Na vině ale byla podle expertů posádka letadla. Ministr Levitin proto nařídil důslednější přípravu pilotů, kteří létají právě na strojích Tupolev. Ve svém parku má Tupolevy také česká vládní letka. Jeden letoun tento týden selhal při cestě prezidenta Václava Klause v Japonsku.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme