Rusko stáhne z Gruzie své vojáky do roku 2007

Rusko stáhne své vojáky ze dvou základen v Gruzii. Domluvili se na tom ministři zahraničí obou zemí, tedy šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov a jeho gruzínský protějšek Salome Zurabišvili. Dvě ruské vojenské základny na území Gruzie jsou největším vzájemným problémem, který se řeší už několik let. Definitivní rozhodnutí však padlo teprve teď.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bitevní vrtulník Mi - 24 | Foto: Armáda ČR

Rusko může začít stahovat své vojáky z Gruzie už letos, překvapil velmi vstřícnou nabídkou ruský ministr zahraničí Lavrov. Dodal, že odchod ruské armády z Gruzie bude postupný a podle předběžných odhadů by měl skončit do roku 2007. Tbilisi také přistoupilo na návrh Moskvy, že vojenské základny se přemění na protiteroristická centra.

Tbilisi a Moskva se snaží na odchodu ruských vojsk z Gruzie dohodnout od roku 2001. Zatímco gruzínské úřady navrhovaly pro uzavření základen tříleté období, Moskva na začátku jednání chtěla dokonce čtrnáct let. Argumentovala tím, že pro tři tisíce ruských vojáků musí nejdříve v Rusku vybudovat zázemí.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme