Rusko stahuje své vojáky ze Sýrie, armáda údajně splnila úkoly v boji proti terorismu

Rusko začalo stahovat svou armádu ze Sýrie. První skupina letounů odletěla z ruské základny Hmeimim na západě země. Stažení hlavní části ruské armády nařídil v pondělí prezident Vladimir Putin. Podle jeho zdůvodnění ruští vojáci splnili své úkoly v boji proti terorismu a teď se otevírá prostor pro politické řešení syrského konfliktu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Reuters

„Cíle vytyčené ministerstvem obrany a armádou se podařilo splnit, nařizuji proto začátek stahování hlavní části našich vojsk ze Sýrie,“ ohlásil včera večer ruský prezident Vladimir Putin.

Ruští vojáci podle něj zásadním způsobem přispěli ke zlomu ve vývoji syrského konfliktu a své úkoly zcela a efektivně splnili.

V telefonickém rozhovoru pak ruský prezident vše oznámil i syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi, který podle Kremlu poděkoval za ruskou pomoc v boji s teroristy.

Část ruských vojáků ale v Sýrii zůstane, například na základnách v Latakiji a Tartúsu, aby dohlížela na příměří a zajišťovala bezpečnost základen ruské flotily i letectva.

Válka v Sýrii trvá už pět let, většina obyvatel si přeje klid zbraní

Číst článek

Spojené státy i syrská opozice zatím reagují na zprávy o ruském stahování ze Sýrie opatrně. Bílý dům potvrdil, že prezident Barack Obama mluvil s Vladimirem Putinem o situaci v Sýrii po telefonu.

Rusko má v Sýrii podle různých odhadů asi 4000 mužů a přibližně 80 letadel a vrtulníků. Rusové od začátku náletů tvrdili, že útočí na cíle organizace Islámský stát. Ze západních zemí ale byli kritizováni, že bojují i proti takzvané umírněné opozici. Mnohé opoziční ozbrojence bojující proti Asadovu režimu však Moskva považuje za teroristy.

Přivítal snížení násilí od začátku platnosti příměří, zdůraznil ale, že pokračující ofenziva syrských vládních sil může ohrozit mírové rozhovory.

Američtí vládní představitelé i experti zatím nehodnotí potenciální význam ruského kroku s tím, že je příliš brzy na to rozpoznat, co je jeho skutečným motivem i jestli se ruské síly ze Sýrie nakonec skutečně stáhnou.

Podle tiskového mluvčího syrské opozice Salima Al-Muslata je důležité počkat, jak se odchod vojáků skutečně projeví.

„Musíme si být jistí povahou tohoto rozhodnutí a tím, co znamená. Pokud je to rozhodnutí o stažení jednotek, je to určitě pozitivní. Uvidíme, jak se to projeví v terénu, jestli jde skutečně o odchod vojáků, nebo o snížení počtu letadel nad Sýrií,“ dodal Muslat.

Situaci v Sýrii vyřeší jedině diplomacie, nebo válka, tvrdí zmocněnec OSN

Číst článek

V Sýrii stále platí příměří, které je až na výjimky dodržováno od 26. února. Vládní jednotky i kurdské milice se tak soustředí na boje s Frontou an-Nusra napojenou na Al-Káidu a takzvaný Islámským státem, které nebyly do dohody o příměří zahrnuty.

Během pět let trvajícího konfliktu zahynulo na 270 tisíc lidí. Z domovů muselo utéct přibližně 11 milionů lidí.

Martin Dorazín, Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme