Moskva nabádá ruské studenty v zahraničí: Rusofobové vás nemají rádi, vraťte se domů

„Vraťte se a pokračujte ve studiu doma,“ vyzývá oficiálně Moskva ruské občany, kteří studují na zahraničních univerzitách. Kampaň je podle serveru stanice Rádio Svobodná Evropa – Rádio Svoboda reakcí na stále horší vztahy mezi Ruskem a Západem.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruští vysokoškolští studenti (ilustrační snímek).

Ruští vysokoškolští studenti (ilustrační snímek). | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Vládní agentura Rossotrudničestvo, jejímž úkolem je mimo jiného dohlížet na životní a pracovní podmínky Rusů žijících mimo domovinu, tento týden spustila marketingovou a propagační kampaň. Nese příznačný název: „Velmi pravděpodobně vítejte doma“.

Verbování agentů?

Tento prazvláštní slogan je narážkou na výrok britské premiérky Theresy Mayové, která v souvislosti s kauzou Sergeje a Julije Skripalových prohlásila, že Rusko je „velmi pravděpodobně“ odpovědné za otravu bývalého ruského špiona a jeho dcery na britské půdě.

„Je zřejmé, že v řadě hostitelských zemí, zejména pak v Evropě, přistupují politici k tvrdě protiruským krokům. A tyto rusofobní postoje mají na život našich krajanů negativní vliv, což znemožňuje jejich seberealizaci a uplatnění,“ řekl agentuře RIA Novosti nejmenovaný představitel Rossotrudničestva.

Stalinův teror? Jen pro 18+. Ruští cenzoři škrtli 'nebezpečnou' učebnici o represích za krutovlády

Číst článek

Tato organizace, celým názvem Federální agentura pro záležitosti společenství nezávislých států, krajanů žijících v zahraničí a mezinárodní humanitární spolupráci, působí už řadu let. Některé západní zpravodajské služby se ale domnívají, že je to jen zástěrka, a podezírají ji ze zapojení do ruské špionážní činnosti a verbování nových agentů.

Každopádně podle Genriho Sardarjana, děkana jedné z fakult známého Státního institutu mezinárodních vztahů v Moskvě (MGIMO), je jeho instituce, stejně jako řada dalších vysokých škol, schopna a připravena přijmout desítky případných navrátilců.

A nabízí jim možnost dokončit studium doma. Podle dostupných údajů ministerstva školství v roce 2014 navštěvovalo vzdělávací instituce v zahraničí na 60 tisíc Rusů, doplňuje Rádio Svobodná Evropa.

Opět Skripal

Korunu stále se zhoršujícím vztahům Ruska se Západem teď ale nasadila kauza otravy Sergeje Skripala a jeho dcery paralyzující látkou Novičok. Bývalý zpravodajský důstojník, v Rusku odsouzený v roce 2006 za vyzvědačskou činnost ve prospěch Británie, byl později ze své domoviny deportován. Londýn a další západní státy z použití smrtelného jedu viní právě Moskvu.

V této atmosféře ruské úřady pravidelně varují spoluobčany o nebezpečích, jež na ně za hranicemi vlasti údajně číhají. Jak si článek rozhlasové stanice všímá, už v roce 2016 ruská vláda vyzvala řadu v cizině pobývajících vysoce postavených činitelů, aby se vrátili domů.

Mezi významnými ruskými vládními představiteli a oligarchy nicméně je mnoho těch, jejichž děti na západních univerzitách studovaly či dokonce stále studují. Jsou mezi nimi například potomci ministra zahraničí Sergeje Lavrova, mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova, vlivného poslance Státní dumy Sergeje Železňaka a prokremelských bankéřů Pjotra Avena a Michaila Fridmana.

Aféra Jelizaveta

O drobný skandál se před dvěma roky postarala Peskovova dcera Jelizaveta, když na sociální síti Instagram zveřejnila kousavý komentář. Tvrdila, že za rok studia ve Francii se toho dozvěděla mnohem více než za stejnou dobu pobytu na Moskevské státní univerzitě M. V. Lomonosova. Škola je přitom v Rusku považována za vrcholnou vzdělávací instituci.

V Rusku se ovšem mezitím komplikuje situace zahraničních studentů, zvláště pak Američanů. I v reakci na tento vývoj vydalo v lednu ministerstvo zahraničí Spojených států příručku s radami pro občany pobývající v cizině.

Rusko je v ní označováno za jednu z nejnebezpečnějších zemí. A to kvůli údajnému obtěžování a ústrkům na adresu cizinců, ale i s poukazem na riziko terorismu, informuje stanice Rádio Svobodná Evropa – Rádio Svoboda.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus. 

Jana Šmídová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme