Rusko sužují extrémní deště i sucha. Na Sibiři shořelo přes 40 tisíc hektarů tajgy

Sibiř zasáhla horká sucha a v evropské části Ruska jsou téměř apokalyptické přívalové deště – i tak si letošní léto zahrává s obyvateli Ruska. Na Dálném východě už shořelo přes 40 tisíc hektarů tajgy.

Rusko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči bojují se šířícím se lesním požárem | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Jednotky ministerstva pro mimořádné situace hasí celkem 117 lesních požárů – nejvíce z nich v Chabarovském kraji na Dálném východě, v Jakutsku, Amurské oblasti a Židovské autonomii.

Vodní black out v Česku? Stačí, aby lidé napustili vodou z kohoutku najednou všechny bazény

Číst článek

Oheň je vidět dokonce až z kosmu. Celkem vzniklo na Dálném východě 1287 ohnisek požárů. Hlavní příčinou požárů je podle úřadů lidský faktor a výskyt takzvaných suchých bouřek, kdy se blýská bez deště.

Už před dvěma týdny informovala agentura TASS o šířících se požárech. „Na území Ruské federace je hašeno 96 lesních požárů na rozloze 21 700 hektarů. Do boje s plameny je nasazeno 2200 lidí, 285 kusů techniky a 36 letadel," citovala agentura sdělení úřadu Avialesoochrana.

V republice Burjatsko musel být koncem června dokonce vyhlášen výjimečný stav. V oblasti Jakutska nebo Čukotského poloostrova museli hasiči vyjma klasické techniky nasadit i šest protipožárních letounů. 

V evropské části Ruska sužují obyvatele prudké deště a bouře. Podle meteoroložky Marii Kirejevové jsou podmínky v Moskvě velmi složité až extrémní – silně pršet má přinejmenším do konce týdne a deštivé počasí má trvat celý měsíc.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme