Rusko zmírnilo tón vůči Izraeli. Putin si kvůli sestřelení letadla u Sýrie telefonoval s Netanjahuem

Rusko vyšetřuje okolnosti sestřelení výzvědného letounu Il-20 v syrských vodách. V jeho troskách zahynulo 15 lidí a Moskva incident přičítá nebezpečnému manévru izraelských stíhaček, které útočily na cíle v Sýrii. Letadlo se následně stalo cílem raket syrské protiletecké obrany. Ruský prezident Vladimír Putin vyzval Izrael, aby se příště takových situací vyvaroval.

Moskva/Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin | Foto: Alexander Astafyev | Zdroj: Reuters

Vladimír Putin jednal o tragickém incidentu po telefonu s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a upozornil ho, že izraelské letectvo porušilo suverenitu Sýrie i dohodu s Ruskem o předcházení kolizním situacím.

Moskva ze sestřelení svého letounu viní Izrael, nehodu přitom způsobila Sýrie

Číst článek

Netanjahu podle kremelské tiskové služby vyslovil soustrast rodinám obětí, ale odpovědnost za incident připsal syrské straně. Izraelský premiér upozornil, že armáda je připravená dál bojovat proti vojenské přítomnosti Íránu v Sýrii a zejména proti dodávkám íránských zbraní šíítskému hnutí Hizballáh.

Událost ve středu odpoledne v komentovalo v tiskové zprávě i ministerstvo zahraničí Spojených států. To vyjádřilo lítost nad smrti ruských vojáků, zároveň podle něj incident ale ukazuje na „riziko tragického přepočítání se na přeplněném syrském dějišti". Úřad jménem ministra Michaela Pompea zdůraznil nutnost co nejdřív syrský konflikt vyřešit a ukončit „provokativní íránskou přepravu nebezpečných zbraňových systémů přes Sýrii“.

mdo, mos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme