Rusko upevňuje svoji pozici v Sýrii. Na severovýchodě země buduje armáda vrtulníkovou základnu

Rusko na severovýchodě Sýrie staví vlastní vrtulníkovou základnu. Podle zpravodajské televize ministerstva obrany Zvezda bude ve městě Kámišlí přímo u tureckých hranic. Pro Moskvu je to už třetí vojenská základna v zemi. Ruské loďstvo už teď kotví v přístavu Tartús a nedaleko od něj Moskva provozuje i leteckou základnu Chmejmím. Vrtulníková základna v Kámišlí vzniká v prostoru civilního letiště a bude chráněna ruským protiraketovým systémem.

Damašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusko je hlavním spojencem režimu syrského prezidenta Asada. | Foto: Sergei Ilnitsky | Zdroj: Reuters

Moskva zatím na základnu v Kámišlí vyslala dvě bitevní helikoptéry Mi-35s a víceúčelový vojenský vrtulník Mi-8.

Rusko je hlavním spojencem syrského prezidenta Bašára Asada. Poté, co Turecko začalo v říjnu obsazovat severovýchodní pohraničí ovládané syrskými kurdskými milicemi, Moskva navázala na americkou iniciativu, která boje ukončila.

Rusko pak na základě dohody s Tureckem vytvořilo společné hlídky, které mají v části turecké takzvané bezpečnostní zóny dohlížet na bezpečnost a zajistit, aby v oblasti neoperovaly kurdské milice, považované Tureckem za teroristy.

Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme