Zavřeni za přestupek, z vězení už nevyšli. Tajná služba masově obviňuje Rusy za přípravy k vlastizradě

Ruská tajná služba FSB začala loni obviňovat Rusy ze záměru spáchat vlastizradu, zatímco dříve se zabývala jen trestnými činy „dotaženými do konce“. O nových metodách FSB píše na svém webu ruská redakce BBC pod titulkem: Nezradil. Ale chystal se k tomu.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pouta, spoutání, policie (ilustrační foto)

Jak FSB během války masově obviňuje Rusy z vlastizrady, popisuje BBC (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Pixabay | ©

Několik „špionů“ se podle BBC ocitlo za mřížemi na základě stejné šablony: nejprve je zatkli pod smyšlenou záminkou na letišti či na hraničním přechodu a poslali za mříže kvůli drobné výtržnosti. Na svobodu už nevyšli, po obvinění z vlastizrady a pokusu přeběhnout na stranu Ukrajiny se ocitli ve vazbě.

„Situace nyní vyžaduje od orgánů kontrarozvědky, včetně vojenské, maximální soustředění a koncentraci sil. Musí tvrdě zasahovat proti akcím zahraničních zvláštních služeb, operativně odhalovat zrádce, špiony a diverzanty,“ zdůraznil ruský prezident Vladimir Putin ve zdravici z 20. prosince ke Dni pracovníků bezpečnostních orgánů.

FSB hned následující den oznámila, že obvinila z vlastizrady Firuze Dadobojeva, narozeného v Tádžikistánu. Žádné další podrobnosti neuvedla. Týž den moskevský soud ohlásil, že Dadobojevovi prodloužil vazbu o dva měsíce. Odkdy je ve vazbě, soud neupřesnil.

Zadržený geodet

O dva dny později FSB ohlásila zatčení hned šesti podezřelých z tří regionů. Pracovníci kontrarozvědky podle ní zamezili „zločinné činnosti občanů Ruska a Ukrajiny, kteří napomáhali (ukrajinské tajné službě) SBU a ukrajinským ozbrojeným silám“.

Expert: Válka na Ukrajině změní podobu evropských armád, kombinuje zákopy s technologiemi 21. století

Číst článek

„Jsou důvody předpokládat, že začali simulovat aktivitu,“ míní o prosincovém počínání tajných agentů Dmitrij Zair-Bek ze sdružení právníků a ochránců lidských práv Pervyj otdel, které pomáhá obviněným z vlastizrady.

Mezi zmíněnou šesticí zadržených se ocitl i šestatřicetiletý geodet z Birobidžanu Valerij Kačin. FSB ohlásila jeho zadržení 23. prosince. Tvrdí, že jej zadržela při pokusu odletět z Birobidžanu do ciziny. Ale pomlčela o tom, že geodeta zatkli už na začátku října a zpočátku uvěznili kvůli přestupku. Ani není jasné, kam a odkud se Kačin údajně chystal letět – v Birobidžanu není letiště s pravidelnými lety. Jeho manželka tvrdí, že muž se nikam cestovat vůbec nechystal.

Kačin seděl 7. října na policejní strážnici a sprostě nadával, jak vyplývá z rozhodnutí birobidžanského soudu. Kačin se hájil, že nic takového nedělal, ale soudkyně uvěřila policistům a Kačina potrestala 15 dny za mřížemi. Není známo, proč a jak se Kačin ocitl na policejní strážnici, na svobodu už ale nevyšel.

Soud jej 12. října poslal do vazby jako obviněného z vlastizrady. O dva měsíce později se Kačin ocitl v Moskvě a soudkyně mu prodloužila vazbu o tři měsíce.

USA by měly dokázat, že nestojí za zničením plynovodů Nord Stream, uvedla Moskva

Číst článek

FSB ohlásila, že Kačina zadržela kvůli podezření ze špionáže v prospěch SBU. Geodet se prý na její pokyn chystal předat utajované údaje o důležitých objektech kritické infrastruktury v Židovské autonomní oblasti, a to s vědomím, že adresát by mohl tyto údaje použít proti bezpečnosti Ruska, tvrdí FSB.

Tvrdí také, že se Kačin chystal odjet z Ruska na Ukrajinu, získat ukrajinské občanství a vstoupit do ukrajinské armády.

Židovská autonomní oblast leží na druhém konci Ruska, tisíce kilometrů od Ukrajiny, u hranic s Čínou.

Od července 2022 platí nové znění trestního zákona, podle kterého je „přeběhnutí k nepříteli“ další formou vlastizrady, s postihem od 12 do 20 let odnětí svobody.

FSB podezírá Kačina jak z vlastizrady, tak z plánovaného přeběhnutí k Ukrajině.

Kačin patří k více než dvěma desítkám obviněných v „špionážních“ případech v loňském roce. Do hledáčku FSB se kromě obvyklých podezřelých v podobě ruských vědců a úředníků dostali i studenti či političtí aktivisté.

Vpád ruských vojsk na Ukrajinu a novela trestního zákona s „přeběhnutím k nepříteli“ změnily přístup FSB ke „špionům“. V roce 2022 se do vazby dostali Rusové, které na první pohled nic nespojuje. Kromě obvinění, které jim hrozí ztrátou svobody na 20 let.

Přípravy k vlastizradě

BBC ví minimálně o třech dalších obviněných z příprav k vlastizradě. Za mříže se dostali podle shodné šablony.

Prvním se stal jednadvacetiletý student Gleb Verdijan. Mladík skončil za mřížemi 28. října hned po příletu do Moskvy z Astrachaně, kde žije. Chystal se týž den odletět do Istanbulu, ale zadrželi jej za „narušení veřejného pořádku“ na zastávce u letiště Vnukovo. Prý sprostě nadával. Asi jako Kačin na strážnici. Měl si odpykat deset dní, ale 7. listopadu jej soud poslal do vazby kvůli obvinění z přípravy k vlastizradě. Podrobnosti nejsou známy, případ je utajen.

Na Krym pod záminkou letního tábora. Ruské úřady organizují převýchovu tisíců ukrajinských dětí

Číst článek

Už 31. října na rusko-gruzínské hranici zadrželi dvacetiletého Moskvana Savelije Frolova. Pohraničníci jej donutili vydat a odblokovat mobil, kde našli konverzaci o legii Svoboda Rusku, bojující na straně Ukrajiny. Týž den jej soud poslal za výtržnost na 15 dní za mříže – a to se dvakrát zopakovalo.

A 2. prosince jej obvinili, že se chystal přeběhnout k nepříteli, vstoupit do legie Svoboda Rusku. Podle vyšetřovatele chtěl odjet do Gruzie, aby se odtud přes Turecko a Polsko dostal na Ukrajinu.

Obhájce namítá, že Frolov neměl ani letenky, ani schengenská víza, a měl namířeno do Gruzie za přítelkyní, což přítelkyně potvrzuje.

Frolov se stal prvním známým obviněným z vlastizrady s formulací „připravoval se na přeběhnutí k nepříteli“.

V Chakaské autonomní republice sedí ve vazbě za „pokus“ o přeběhnutí k Ukrajincům osmapadesátiletý bývalý civilní pilot Igor Pokusin. Rodáka z Oděsy zavřeli už na konci května za to, že barvou zamazal plakát s písmenem Z, symbolem ruské invaze, a že na fasádu muzea v Abakanu napsal „Sláva Ukrajině“.

Ukrajinci v Kyjevě sestřelili nepřátelské balony. Úřady tvrdí, že mohly provádět průzkum

Číst článek

Obvinili jej z vandalismu, propustili, ale zakázali opustit bydliště. Když se pokusil odletět z Krasnojarska do Kazachstánu, zatkli jej na letišti. Cestou do Abakanu mu nasadili na hlavu pytel, zavezli do lesa a vyhrožovali mu pistolí a paralyzérem, a tak jej donutili se na kameru přiznat, že chtěl odcestovat na Ukrajinu, aby vstoupil do ukrajinské armády. O výhrůžkách informovala Pokusinova manželka.

Pokusinův advokát řekl BBC, že jeho klient nepřiznává vinu. Nepopírá, že se chystal odcestovat na Ukrajinu přes Kazachstán, ale nechtěl bojovat, jen chtěl zjistit, co je s příbuznými.

Ruský trestní zákoník rozlišuje mezi „přípravou“ ke spáchání trestného činu a „pokusem“ o jeho spáchání. V obou případech jsou tresty mírnější než za trestný čin: za „pokus“ hrozí tři čtvrtiny stanoveného trestu, za „přípravu“ polovina. Tedy až 15 či až 10 let odnětí svobody.

Fakticky ale vyšetřovatel nemusí dokazovat fakt „přeběhnutí na nepřátelskou stranu“ se zbraní v ruce. Stačí jen dokázat soudu, že se obviněný snažil uskutečnit takový záměr. Od loňského roku FSB aktivně využívá takovou „zjednodušenou“ kvalifikaci v případech vlastizrady.

Soud v Moskvě 2. února poslal do vazby dalšího obviněného z vlastizrady, S. N. Peškova. Nic víc se o něm neví, dodala BBC.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme