Putin vyznamenal muže, kteří zemřeli při testu nové jaderné rakety. V jejím vývoji chce pokračovat

Ruský prezident Vladimir Putin posmrtně vyznamenal sedm mužů, kteří začátkem srpna zahynuli při neúspěšném testu nové jaderné rakety. Řád odvahy si ve čtvrtek v Kremlu převzali pozůstalí. Putin zároveň oznámil, že vývoj střely bude pokračovat.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin (ilustrační foto) | Foto: AP | Zdroj: Reuters

Jak řekl prezident Vladimir Putin, Rusko bude bezpodmínečně dál pracovat na vylepšení zbraně, která podle jeho slov nemá ve světě obdoby. Má prý zajistit suverenitu a bezpečnost Ruska na desítky let.

K výbuchu u Severodvinsku došlo začátkem letošního srpna. Ruská státní agentura pro atomovou energii Rosatom už dřív uvedla, že výbuch nastal při zkoušce rakety s jaderným pohonem.

Podlé médií došlo k výbuchu při manipulaci s malým jaderným reaktorem, který má pohánět novou raketu s plochou dráhou letu. Mělo by se jednat o novou raketu 9M730 Burevestnik (Buřňák), kterou NATO označuje jako SSC-X-9 Skyfall.

Po explozi podle meteorologického úřadu vzrostla na hodinu a půl v Severodvinsku radiace až 16krát. Ruští experti tehdy vyloučili ohrožení místních obyvatel.

mia, jak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme