Lidský řetěz, světla a svíčky. Lidé v Rusku protestovali proti zatčení Navalného a policejním zásahům

Lidé po celém Rusku zapalují na znamení protestu proti policejním zásahům a uvěznění opozičního představitele Alexeje Navalného svíčky nebo rozsvěcejí svítilny na mobilech a snímky světel pak umisťují na sociální sítě. K této formě pokojného protestu vyzval v úterý spolupracovník Navalného Leonid Volkov.

Tento článek je více než rok starý.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé rozsvěceli na znamení protestu svítilny a svíčky.

Lidé rozsvěceli na znamení protestu svítilny a svíčky. | Zdroj: Reuters

Stovky lidí také v Moskvě vytvořily na znamení solidarity s manželkou Navalného Julijou Navalnou a ženami pronásledovanými z politických důvodů lidský řetěz. Asi 70 osob se zúčastnilo podobné manifestace v Petrohradě, informoval zpravodajský server Meduza.

‚Tak si jeď do Ameriky. Tady školu nedokončíš.‘ Účastníci protestů v Rusku čelí nátlaku a výhrůžkám

Číst článek

K zapalování svíček a rozsvěcení světel se Rusové v neděli uchýlili poté, co proti lednovým hromadným demonstracím v ulicích tvrdě zasáhly ruské bezpečnostní složky, přes 11 400 lidí v souvislosti s protesty zadržely a úřady pak proti účastníkům zahájily 90 trestních stíhání. Jednotícím heslem akcí je Láska je silnější než strach (Ljubov silněje stracha) a pod příslušným hashtagem také lidé přidávají fotografie na sociální sítě. Snímky většinou ukazují malé skupinky lidí se světly, někdy jen jednotlivce nebo osamocené obrazce a nápisy na sněhu vytvořené ze svíček.

Demonstrantky a demonstranti, kteří v neděli ve dvou největších ruských městech vytvořili lidský řetěz, chtěli kromě Julije Navalné podpořit také například aktivistku a členku uměleckého uskupení Pussy Riot Mariju Aljochinovou, členky Navalného týmu Ljubov Sobolovou a Kiru Jarmyšovou nebo umělkyni Juliju Cvetkovovou.

Povolená akce

V hlavním městě Tatarstánu Kazani úřady povolily demonstraci „proti zatýkání během protestů, represím a za změnu volebních zákonů“. Akce se však mohlo zúčastnit jen 200 lidí. Jejich počet na náměstí kontrolovala policie, která účastníky pouštěla za kovové zábrany. Podle listu Kommersant však několik dalších stovek lidí stálo za zábranami a dohromady na akci dorazilo okolo tisícovky účastníků. Přestože protest měl posvěcení úřadů, policie na něm podle portálu OVD-Info devět lidí zadržela.

Dohromady pak v neděli po celém Rusku bylo v souvislosti s protestními akcemi podle stejného zdroje zatím zadrženo 12 lidí. Úřady tento týden důrazně varovaly, že plánované akce na podporu Alexeje Navalného nejsou povolené.

Nový zákon má ruské policii zpřístupnit geolokační data lidí. Vzniká ‚v souladu‘ s pokyny prezidenta

Číst článek

Politické zablokování Ruska

Ruský prezident Vladimir Putin v neděli v rozhovoru vysílaném státní televizí Rossija 24 obvinil západní země z toho, že používají Navalného jako prostředek pro „politické zablokování“ Ruska, napsala agentura AFP. „Používají tu osobu (Navalného) právě teď, když všechny země na světě, včetně té naší, pociťují vyčerpání, frustraci a nespokojenost kvůli podmínkám, v jakých (lidé) žijí, kvůli úrovni příjmů,“ citovala Putina AFP.

Šéf Kremlu vysvětlil, že protivníky Moskvy začínají rozčilovat mnohé ruské úspěchy od vojenství přes vytvoření vakcíny proti covidu-19 Sputniku V až po úspěšné řízení země v době šíření koronaviru. „Čím jsme silnější, tím silnější je snaha nás zastavit,“ podtrhl Putin.

Navalnyj byl zadržen 17. ledna bezprostředně po návratu z Německa, kde se zotavoval z loňské otravy nervově paralytickou látkou ze skupiny Novičok. Následující den mu soud uložil 30denní vazbu. Na protest proti jeho uvěznění vyšly 23. a 31. ledna do ulic desítky tisíc lidí. Rusové protestovali i v den, kdy soud rozhodl, že politický aktivista má strávit dva roky a osm měsíců ve vězeňské kolonii kvůli porušování režimu dřívějšího podmíněného trestu odnětí svobody.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme