Úplný klid zbraní v syrském Idlibu. Rusko bombardovalo civilisty, poté vyjednalo příměří s Ankarou

Rusko a Turecko vyjednaly úplné příměří mezi syrskými vládními silami a povstalci v provincii Idlib na severozápadě Sýrie. Informovaly o tom ve čtvrtek ruské tiskové agentury s odvoláním na ruskou armádu. Agentura Reuters ale informovala, že syrská armáda a její spojenci navzdory slíbenému příměří ostřelovali rebely.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zničená budova v syrském Idlibu | Foto: Khalil Ashawi | Zdroj: Reuters

Ruská armáda podle agentur uvedla, že příměří se vztahuje na demilitarizovanou zónu v Idlibu a vedlo ve čtvrtek k výraznému omezení násilí. Agentury neupřesnily, jak dlouho má klid zbraní trvat.

Netušíme, jak to bude dál, říká muž, který v Idlibu vyhrabává mrtvé. Nálety na syrskou provincii pokračují

Číst článek

Na severozápadě Sýrie vede Ruskem podporovaná syrská armáda šest týdnů ofenzivu proti rebelům v místní občanské válce, která trvá od roku 2011. Při ofenzivě zahynuly stovky civilistů. Pondělní letecké údery si vyžádaly životy nejméně 25 lidí, převážně civilistů.

Ruské porušení dohody

Tato oblast je poslední částí země, kterou syrský režim ještě nemá pod kontrolou. OSN v pondělí varovala, že pokud boje na severozápadě Sýrie naberou na intenzitě, do sousedního Turecka by se mohly uchýlit dva miliony uprchlíků.

Bombardování a postup pozemních sil již přinutily desetitisíce lidí v oblasti opustit své domovy. Od dubna se ofenziva soustředila zejména v jižní části provincie Idlib a přilehlých částech provincií Hamá a Latákíja. Předchozí rusko-turecká dohoda o vytvoření demilitarizovaného pásma v Idlibu v poslední době prakticky neplatila.

Turecké ministerstvo obrany ale oznámilo, že syrská vládní vojska v části provincie Idlib, kde má platit příměří, odpálila 35 minometných granátů na turecká pozorovací stanoviště, přičemž zranila tři turecké vojáky a způsobila materiální škody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme