Putin se v telefonátu s Erdoganem znovu vymezil proti útoku na Sýrii

Ruský prezident Vladimir Putin v neděli odsoudil útok Spojených států, Francie a Velké Británie na Sýrii jako porušení mezinárodního práva a pravidel OSN. Uvedl to Kreml o telefonickém rozhovoru Putina s jeho tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem. Oba prezidenti podle komuniké hovořili o vyhrocené situaci v Sýrii po útoku USA a jejich spojenců.

Moskva (Rusko) (Aktualizováno: 11:07 15. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin | Foto: Alexei Nikolskyi/Kremlin | Zdroj: Reuters

„Ruský prezident zdůraznil, že akce skupiny západních zemí hrubě porušují Chartu OSN a základní normy a principy mezinárodního práva,“ uvedl Kreml.

Rusko neuspělo v OSN s návrhem rezoluce, jež odsuzuje útok na Sýrii. Podpořily ho jen Bolívie a Čína

Číst článek

„Ruská a turecká strana vycházejí z toho, že ve světle těchto událostí je nezbytné oživit dvoustrannou součinnost, zaměřenou na reálné prosazení procesu politického urovnání v Sýrii,“ dodal. 

Spojené státy, Británie a Francie v noci na sobotu podnikly koordinovaný vojenský úder proti Sýrii v reakci na údajný chemický útok v povstaleckém městě Dúmá u Damašku, který Západ přičítá režimu prezidenta Bašára Asada. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil noční údery na Sýrii za nelegální a nepřijatelné.

Nepřijatá rezoluce

Černým dnem pro OSN nazval hlasování v Radě bezpečnosti OSN ruský zástupce Vasilij Nebenzja. Rada nepřijala ruský návrh rezoluce odsuzující americký úder v Sýrii.

Podle Vasilije Nebenzji se Rada bezpečnosti zpronevěřila chartě OSN a vyhnula se odpovědnosti. „Je to smutný den pro OSN,“ řekl ruský diplomat

Podle Moskvy a Ankary je nutné zahájit politický proces řešení konfliktu a aktivovat dvoustrannou spolupráci mezi Ruskem a Tureckem.

ČTK, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme