Rusko uctí státním smutkem památku obětí víkendových povodní

Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil na dnešní den státní smutek. Země tak uctí památku více než 170 lidí, kteří zemřeli při katastrofálních víkendových povodních. Velká voda postihla jihozápad Ruska a ochromila celou oblast, především Krasnodarský kraj.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodně nejsilněji zasáhly Krymsk v jihozápadním Rusku, v celé zemi voda zabila nejméně 170 lidí | Zdroj: ČTK

O tisíce lidí se zdravotníci starají ve stanových městech. Ruské ministerstvo zdravotnictví začalo s preventivním hromadným očkováním, které má zamezit šíření nakažlivých nemocí. V oblasti chybí pitná voda i dodávky energie.

Na rozsah škod se přijel osobně podívat i prezident. „Dohodli jsme se, že rodina každého mrtvého dostane milion rublů ze státního rozpočtu. Další milion rublů dostane z rozpočtu regionálního,“ slíbil po návštěvě zaplavené oblasti Putin.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj České televize v Rusku Pavel Vondra v Ranním Radiožurnálu

Poškozeným domácnostem slíbil nejen finanční náhradu, ale zároveň nařídil i prošetření reakce a postupu místních úřadů. Lidé si totiž stěžují, že přívalové deště udeřily nečekaně bez jakéhokoliv varování a záchranáři dorazili na místo se značným zpožděním.

Úřady podle některých lidí nereagovaly včas a neposkytly obyvatelům dostatek informací. Jak Radiožurnálu řekl zpravodaj České televize v Rusku Pavel Vondra, pod palbu se teď dostali také regionální politici:

„V okruhu nejpravděpodobnějších podezřelých jsou lidé, kteří za to odpovídají. Starosta, pak zřejmě gubernátorka Krasnodarského kraje. Nepůjde jen o kriminální zodpovědnost, ale také zřejmě o vyvození politické zodpovědnosti.“

Místní úřady ale obvinění odmítají, údajně dělaly co mohly. „Informaci o tom, že se povodeň blíží prý dostali v deset hodin v pátek večer. Měli zhruba pět hodin do té chvíle, než se zátopová vlna prohnala Krymskem. Prý se rozdělili na brigády, objížděli město s auty se sirénami a snažili se lidi vzbudit. Přiznávají, že se jim to nepodařilo, ale prý to bylo nad lidské síly. Ve chvíli, kdy se voda přiřítila, tak stoupala takovou rychlostí, že se už nedalo nic dělat,“ dodal Vondra.


Nejsilněji povodně zasáhly město Krymsk v Krasnodarském kraji

Zdenka Turková, Mirko Kašpar, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme