Rusko údajně podporovalo separatismus na Ukrajině už před pádem Janukovyče

Rusko údajně iniciovalo a podporovalo odtržení regionů východní a jižní Ukrajiny ještě před loňským pádem prezidenta Viktora Janukovyče. Vyplývá to z kremelských materiálů, které zveřejnil list Novaja Gazeta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rusko - Moskva | Zdroj: Reuters

Autoři analýzy situace na Ukrajině předpověděli svržení Viktora Janukovyče, kterého charakterizovali jako politika nízkých morálně-volních vlastností.

Doporučili prostřednictvím médií rozpoutat kampaň zdůrazňující nebezpečný ukrajinský nacionalismus na západě země, financovaný z Polska a Velké Británie, i sociální obavy ruskojazyčných obyvatel na jihu a východě.

Poradili iniciovat referenda o samostatnosti s výhledem na připojení Krymu a Charkovské oblasti k Rusku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rusko údajně připravovalo odtržení jižních a východních oblastí od Ukrajiny. O tajném kremelském materiálu mluví zpravodaj Martin Dorazín

„Moskva v žádném případě nesmí omezit svou politiku na Ukrajině jen na pokusy ovlivňovat kyjevskou politickou skladbu,“ citovala z materiálu Novaja Gazeta.

Kremelská analýza se dotýká i České republiky a dalších států. „Cílem politiky Ruska je zásadním způsobem změnit geopolitickou situaci ve střední a východní Evropě a vrátit Rusku v tomto regionu jednu z hlavních rolí,“ stojí v analýze.

Plán proruských separatistů na založení státu Nové Rusko (Novorossija) | Foto: ČTK

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme