Ruské ztráty za měsíc bojů o Avdijivku přesáhly 10 000 vojáků, tvrdí Ukrajina

Rusko za měsíc bitvy o Avdijivku v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny přišlo o asi 10 000 vojáků, uvedl velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj. Zda se jedná jen o mrtvé, nebo i zraněné a zajaté, neupřesnil. Nesdělil ani to, o kolik vojáků v boji o toto město přišla ukrajinská armáda.

Seriál Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský voják u Avdijivky

Ukrajinský voják u Avdijivky | Zdroj: Reuters

Moskva se k jeho tvrzení nevyjádřila, podle agentury Reuters tvrdila, že její vojáci zmařili ukrajinský pokus o vytvoření předmostí na levém břehu řeky Dněpr v Chersonské oblasti.

Romancov: Rusko nemá kromě imperialismu na co navazovat. Co zůstane bez pokusů o agresi? Vůbec nic

Číst článek

„Měsíc urputných bitev, vytrvalosti a vítězství našich obránců, kteří nadále hrdinně drží obranu,“ napsal na facebooku Zalužnyj, který dále informoval o zničení více než 100 nepřátelských tanků, 250 obrněných vozidel, přibližně 50 dělostřeleckých systémů a sedmi letadel Su-25.

Velitel ukrajinské armády svá slova nijak nedoložil a stanice BBC na svém ruskojazyčném webu podotkla, že tyto údaje nemůže ověřit. Ruské ministerstvo obrany situaci ohledně ztrát během ofenzívy na Avdijivku nekomentovalo.

Průmyslové a strategicky důležité město leží poblíž frontové linie de facto od roku 2014, kdy na východě Ukrajiny vypukl ozbrojený konflikt mezi Moskvou podporovanými separatisty a ukrajinskou armádou, přičemž Ukrajinci tam vybudovali silné obranné linie.

Článek pokračuje pod online reportáží. 

Rusové se snaží Avdijivku, která je někdy označována jako vstupní brána do nedalekého okupovaného Doněcku, dobýt od začátku své invaze. Před několika týdny tam ruské síly zahájily ofenzivu a boje zesílily. Ukrajinci v posledním měsíci museli o něco ustoupit, ale zdá se, že jejich obrana zatím ruskému náporu odolává, poznamenala agentura AFP.

Rusové ho deportovali z Mariupolu a povolali do armády. Ukrajinec žádá Zelenského o pomoc

Číst článek

Ruské ministerstvo obrany naopak hlásí zmaření ukrajinské snahy o vytvoření předmostí na levém břehu řeky Dněpr v jižněji položené Chersonské oblasti.

Ruské prohlášení podle Reuters hovořilo o několikanásobných ukrajinských pokusech o vylodění s cílem vytvořit předmostí, přičemž podle Moskvy Kyjev přišel za týden o 500 vojáků. Ani toto tvrzení nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů.

Americký Institut pro studium války (ISW) ve svém posledním přehledu o vývoji situace na bojišti uvedl, že ukrajinské jednotky rozšiřují své pozice na levém břehu Dněpru a přinejmenším na dvou místech přerušily ruským silám dopravu po silnici mezi obcí Olešky a městem Nova Kachovka, které leží přibližně 50 kilometrů severovýchodně od Chersonu.

hof, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme