Rusové si podle amerického institutu připsali ‚taktické zisky‘ na severu Bachmutu

Ruské jednotky si připsaly „taktické zisky“ na severní straně ukrajinského města Bachmut, o který se v posledních týdnech svádí tvrdé boje, uvádí v nejnovější zprávě o vývoji konfliktu americký Institut pro studium války (ISW). Rusové podle něj v oblasti pokračují v pozemních útocích, jakož i u obcí Kreminna a Svatove, kde pravděpodobně dosáhli „omezeného postupu“.

Kyjev/Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Situace u Bachmutu je podle ukrajinské armády „mimořádně napjatá“

Situace u Bachmutu je podle ukrajinské armády „mimořádně napjatá“ | Foto: Alex Babenko | Zdroj: Reuters

Další podrobnosti k ruským útokům američtí analytici v úterním hodnocení neuvádí. Informace navazují na úterní vyjádření ukrajinské armády, podle kterého je situace u Bachmutu „mimořádně napjatá“.

Putin vyzval FSB k ‚potlačování těch, co chtějí rozdělit Rusko‘. Nařídil i další operace na Ukrajině

Číst článek

Velitel ukrajinských pozemních sil Oleksandr Syrskyj hovořil o ruské ofenzivě, v níž byly nasazeny nejlépe vycvičené jednotky žoldnéřské Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny. „Nepřítel neustále ničí vše, co může sloužit k ochraně našich pozic,“ uvedl už v pondělí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Rusko se podle všeho snaží město obklíčit a odříznout ukrajinské obránce od zásobovacích tras. Případné dobytí Bachmutu by pro Moskvu znamenalo první větší vítězství za více než půl roku, byť za cenu vysokých ztrát. Ovládnutí města by Rusům otevřelo cestu k útoku na poslední zbývajících městská centra v Doněcké oblasti.

V posledních dnech z míst nejtěžších bojů přichází informace o postupných ruských ziscích. O postupu ruských okupantů na severu Bachmutu v úterý psal i reportér německého listu Bild Julian Röpcke, který konflikt na východě Ukrajiny dlouhodobě mapuje.

Poznamenal při tom, že tvrzení wagnerovců jsou „bohužel“ v posledních týdnech spolehlivější než vyjádření ukrajinského generálního štábu.

Velení ukrajinských sil v úterním ranním hlášení hovoří o pokračujících útocích, zpráva agentury Unian nicméně postup nepřátelských jednotek nezmiňuje. Generální štáb podle ní za poslední den v oblasti Bachmutu registroval několik odražených útoků, jejichž počet údajně podél celé linie fronty dosáhl 85.

pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme