Moskva žádá od Česka vysvětlení pomoci Ukrajině. Kvůli ostřelování Bělgorodu svolala zasedání OSN

Rusko podle agentury TASS žádá, aby se v sobotu český zástupce při OSN zúčastnil zasedání Rady bezpečnosti OSN, které se bude věnovat ostřelování ruského Bělgorodu. Česko by na zasedání mělo vysvětlit své dodávky zbraní na Ukrajinu, prohlásil zástupce ruského velvyslance při OSN Dmitrij Poljanskij. Praha nebude sloužit lživé ruské propagandě, sdělil ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), Česko se jednání nezúčastní.

Aktualizováno Moskva (Aktualizováno: 19:14 30. 12. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bělgorod po ostřelování

Bělgorod po ostřelování | Zdroj: Profimedia

„Odmítáme se nechat Ruskem kamkoli předvolávat. Česko nebude sloužit lží otrávené propagandě agresora. Až bude chtít Rusko na půdě Rady bezpečnosti řešit stažení svých okupačních vojsk, rádi dorazíme,“ uvedl Lipavský.

Ruskou výzvu k české účasti na jednání Radě bezpečnosti OSN kritizoval i ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

„Václav Havel říkal, že Rusko má problém v tom, že neví, kde má hranice. Bez hranic je evidentně i Putinova drzost,“ uvedl na síti X s poukazem na výrok prvního českého prezidenta z 90. let minulého století a na postoje ruského prezidenta Vladimira Putina.

Moskva v sobotu obvinila ukrajinské síly z ostřelování Bělgorodu u ukrajinských hranic, které si podle ní vyžádalo nejméně 14 obětí na životě a přes 100 zraněných. Ukrajina podle Moskvy použila k útoku mimo jiné raketomety RM-70 Vampire české výroby.

Ukrajině začínají docházet peníze na základní provoz státu. Žádá o mezinárodní pomoc

Číst článek

„Požádali jsme o zasedání Rady bezpečnosti kvůli Bělgorodu ve 23.00 moskevského času (21.00 středoevropského času). Vyzvali jsme také k účasti stálého zástupce Česka, aby vysvětlil dodávky munice ze své země, kvůli kterým umírají civilisté,“ napsal podle TASS Poljanskij na platformě Telegram.

Ruské ministerstvo obrany předtím uvedlo, že Ukrajina v sobotu na Bělgorod zaútočila dvěma raketami Olcha nesoucími kazetovou munici a také pomocí raketometů Vampire české výroby.

Kyjev se k sobotním událostem v Bělgorodu zatím nevyjádřil. Ukrajinská média ale s odvoláním na své zdroje napsala, že ukrajinské síly útočily na armádní cíle v Belgorodské oblasti a že výbuchy a požáry v Bělgorodu zapříčinila neprofesionalita ruské protivzdušné obrany.

Pomoc od Česka

Česká republika byla jednou z prvních zemí, které Ukrajině v souvislosti s ruskou invazí do země poskytly konkrétní vojenskou pomoc. Do začátku letošního října Ukrajině darovala nepoužívaný vojenský materiál ze zásob české armády v pořizovací ceně 6,2 miliardy korun, zůstatková hodnota činila 1,2 miliardy.

Od února 2022, kdy Rusko napadlo Ukrajinu, do letošního října darovalo Česko ukrajinské armádě například čtyři vrtulníky. Další položkou je 62 tanků pořízených mezi lety 1968 až 1993.

Česká republika také darovala Ukrajině přes 130 bojových vozidel pěchoty a desítky blíže neupřesněných automobilů.

Mezi dary je i 13 samohybných kanonových houfnic a 12 raketometů, vše doplněné municí pro tyto zbraně. Dále ministerstvo obrany zveřejnilo, že Česká republika darovala také 128 minometů s municí a desítky tisíc ručních střelných zbraní doplněných miliony nábojů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme