Rusko-ukrajinská válka trvá již tři měsíce. Její konec je zatím v nedohlednu

Už tři měsíce trvá nevyhlášená válka Ruska proti Ukrajině. Zřejmě vstoupila do vleklé fáze, kde je konec v nedohlednu. Vývoj sleduje od konce ledna zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu.

Od zpravodaje z místa Dnipro Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proruské jednotky v Doněcké oblasti

Proruské jednotky v Doněcké oblasti | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

Rusko nejdříve počítalo s bleskovou válkou a rychlým nastolením proruské loutkové vlády v Kyjevě. Narazilo ale na své vlastní slabiny. Sice se mu v prvních dnech, kdy udeřilo na všechna velká města, včetně Kyjeva, a vyvolalo obrovskou paniku, podařilo využít momentu překvapení, ale potom se ukázalo, že mělo velmi špatné zpravodajské informace o připravenosti ukrajinské armády a také o tom, jaké jsou nálady u ukrajinské veřejnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Začíná vleklá fáze války

Rusové počítali s tím, že značná část Ukrajinců je bude vítat a přijme invazi jako fakt a bude spolupracovat s novou loutkovou vládou. To se ovšem nestalo.

Narazili na to, že se Ukrajinci semkli, většina z nich se okamžitě začala hlásit do armádních jednotek teritoriální obrany a ruskou agresi se podařilo v jejím začátku zastavit.

Moskva rovněž nečekala, že se proti ní tak rychle sjednotí celý civilizovaný svět a vzápětí začne zavádět sankce. Ty sice nefungují hned, ale i to byl dozajista jeden z faktorů, se kterým nepočítala.

Spíše vycházela z té situace, která byla v roce 2014 po okupaci Krymského poloostrova, kdy reakce západních zemí i samotné Ukrajiny byla nesmírně slabá. Ukrajinci se tehdy vzdávali, mizeli na ukrajinském kontinentu nebo přecházeli na stranu Ruska, které tak s okupací nemělo takřka žádnou práci.

Možná počítali s tím, že to bude podobné i teď.

Vleklá fáze války

Nyní se začíná rýsovat další postup Moskvy, tedy především co chce a o co má největší zájem. Za každou cenu chce udržet separatistickou Luhanskou a Doněckou republiku na východě v jejích administrativních hranicích. Tam se momentálně vedou největší boje.

Rusko chce podle Kyjeva obklíčit ukrajinská vojska a obnovit útok na Záporoží

Číst článek

Rusko se podle nejnovějších zpráv ukrajinského generálního štábu pokouší odříznout ukrajinské síly v kapse kolem Severodoněcku a Lysyčansku.

Ukrajinský generální štáb v současnosti zvažuje další kroky. Pokládá si přitom otázky jak silný je protivník a jestli je moudré ponechat v oblasti velké množství vojáků a zbrojní techniky, nebo se takticky stáhnout na pozice, které bude schopen lépe bránit.

Další oblastí, o kterou Rusko nesmírně usiluje, je území táhnoucí se od Mariupolu kolem Krymského poloostrova až po Oděsu, Chersonskou a částečně Záporožskou oblast. Tam podle nejnovějších zpravodajských informací Rusko výrazně posiluje své pozice a dodává zbraně z anektovaného Krymského poloostrova a počítá s tím, že konflikt bude spíše poziční.

To se ukazuje i na východě Ukrajiny, kde se Rusové poučili ze svých chyb a začali bojovat tradičním způsobem ve smyslu dělostřelectva a tanků na Donbasu.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme