Ukrajinská umělkyně, malířka a novinářka. V Bordeaux našly útočiště před invazí a tvoří o válce

V centru francouzského Bordeaux najdete historický dvoupodlažní dům, který má v okně ukrajinskou vlajku. Žije v něm ukrajinská umělkyně Viktoria Oreshková, která u sebe po zahájení ruské invaze na Ukrajinu ubytovala svou kamarádku z dětství a novinářku Darynu z Kyjeva. Do Bordeaux se přistěhovala taky další umělkyně a malířka Julija. Válka převrátila na ruby životy i tvorbu těchto mladých ukrajinských žen.

Tento článek je více než rok starý.

Bordeaux Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tyto tři mladé ukrajinské umělkyně našly útočiště ve francouzském Bordeaux

Tyto tři mladé ukrajinské umělkyně našly útočiště ve francouzském Bordeaux | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

„Když jsem opouštěla Kyjev, tak jsem si s sebou vzala sekeru a kladivo. Bála jsem se, že potkám ruské vojáky a že mě znásilní. To byla moje noční můra. V Buče, v Irpini a v dalších ukrajinských městech přesně tyhle hrůzy udělali,“ vzpomíná Julija.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž Martina Baluchy s uprchlicemi v Bordeaux

Z těchto obav a nočních můr vytvořila abstraktní červeno, černo šedivý obraz s názvem „Proniknutí, znásilněná.“

Šestadvacetiletá umělkyně utekla z Ukrajiny nejdřív na Slovensko, potom do Litvy a nakonec do Francie, kde už před lety chtěla studovat.

Prestižní pařížská umělecká škola École des Beaux Arts nabízí studijní programy pro ukrajinské studenty a Julija se dostala do magisterského kurzu. Na Ukrajině má své rodiče i přítele, který narukoval do armády.

Rodinu v Kyjevě i na východě Ukrajiny má i její kamarádka a malířka Viktoria, její strýc má instalatérství v Melitopolu na východě Ukrajiny. „Jednou tam přišli dva ozbrojení vojáci, Kadyrovci. Myslel si, že mu něco ukradnou nebo že ho zabijí. Prostě, že je to konec, že tam zemře. Oni si ale jenom něco koupili a odešli. Vyprávěl nám taky, že z okna vidí ruské tanky a že se dva týdny schovával ve sklepě,“ popisuje Viktoria.

Z francouzské vesničky šíří informace do Ruska. ‚Chceme poskytnout komplexní informace.‘

Číst článek

Umělkyně Viktoria má ve svém bytě v Bordeaux některá svá díla, na jednom z obrázků je písmeno Z, které symbolizuje ruskou invazi na Ukrajinu.

„Nedávno jsem překládala dokumentární film o exhumaci těl v Irpini. Týden jsem se dívala na opravdu děsivé snímky, na kterých bylo hodně mrtvých. Pochopila jsem, že média v evropských zemích záměrně odhalují méně násilné a méně šokující záběry z války na Ukrajině. Uvažuji o projektu, který by bez skrupulí všechno tohle násilí ukázal,“ vysvětluje.

Chleba s kávou

Po zahájení ruské invaze na Ukrajinu Viktoria nemohla jíst nic jiného než chleba s kávou. Stále se bojí o svou rodinu a příbuzné, kterým nabízela pomoc a ubytování ve Francii. Prý ale nechtějí odjet z vlasti a nechat tam ostatní členy rodiny.

„Dokud mám dost práce, můžu jíst i spát. Když nemám co dělat, tak stále přemýšlím, jsem vystresovaná a mám noční můry. Je pro mě lepší pracovat 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Dokážu se lépe soustředit. Snažím se pomáhat své sestře, sháníme peníze. Hledáme ve Francii věci, které bychom mohly odvézt na Ukrajinu,“ popisuje situaci své rodiny mladá Ukrajinka.

Obrazy mladé ukrajinské umělkyně Viktorie Oreshkové | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

Viktoria a její kamarádky chystají v červnu výstavu svých obrazů. Jejich prodejem chtějí získat peníze na podporu Ukrajiny. Mladá umělkyně si velmi váží pomoci od Francouzů a státu, který uprchlíkům poskytuje ubytování i sociální dávky. Nerozumí ale tomu, proč francouzské zbrojařské firmy jako Thales nebo Safran ještě po ruské anexi Krymu a unijním embargu dovážely zbraně do Ruska, jako třeba termokamery na tanky, jak o tom psal francouzský investigativní server Disclose.

Vytetovaný ukrajinský symbol

Viktoria říká, že je to pokrytecký přístup. Stejný názor má i její kamarádka a novinářka ukrajinského listu Novoe Vremia Daryna. Na svém těle má přes 30 tetování. Už ví, která budou ta další. Chce si nechat vytetovat ukrajinský symbol a také výrok, kterým ukrajinský pohraničník na Hadím ostrově odmítl požadavek ruské válečné lodi, aby se se svými spolubojovníky vzdali.

Po čtvrt roce jsou na hranicích Ukrajiny s Polskem opět kolony. Tentokrát se ale lidé vracejí domů

Číst článek

Daryna je v Bordeaux už přes dva měsíce. Je vděčná, že jí úřady pomohly vyřídit povolení k pobytu a že dostává finanční podporu 400 eur měsíčně, tedy v přepočtu skoro 10 tisíc korun.

Nerozumí ale tomu, proč prezident Emmanuel Macron udržuje kontakt s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

„Ještě než začala válka, tak se přece říkalo, že se s teroristy nevyjednává. Nikdo nevyjednával s Bin Ládinem. Je to nesmysl, když Macron říká, že chce zabránit rozšíření konfliktu. Ta válka začala už před osmi lety,“ vysvětluje Daryna svůj názor.

Viktoria v Bordeaux poslouchá píseň od ukrajinské zpěvačky Jamaly, která je o návratu domů. Všechny tři mladé ženy, Viktoria, Daryna i Julija se chtějí znovu vrátit domů na Ukrajinu.

V domě s ukrajinskou vlajkou našly útočiště Ukrajinky Viktoria, Yuliya a Daryna | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme