Rusko vrátí šest dětí na Ukrajinu, informuje Katar, který dohodu zprostředkoval

Mezi propuštěnými dětmi je podle Washington Post mimo jiné 11letý chlapec, jehož matka je příslušnice ukrajinské armády a nyní je v ruském zajetí | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

Rusko propustí další šestici ukrajinských dětí a umožní jim návrat k rodinám. Učiní tak na základě dohody zprostředkované Katarem, informoval v úterý list The Washington Post s odkazem na katarské úřady. Děti, které podle zdrojů listu pobývaly u příbuzných v Rusku a na Ruskem okupovaných územích Ukrajiny, se nyní domů vrací přes Moskvu a Bělorusko.

Sledovali jsme online Moskva (Aktualizováno: 15:54 5. 12. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těchto šest dětí patří mezi tisíce nezletilých, které podle Kyjeva Rusko odvleklo na své území po vpádu na Ukrajinu nebo uvázly na územích okupovaných po začátku války. Rusko již letos v říjnu po zapojení Kataru nechalo odjet čtyři děti ve věku dvou až 17 let.

Ukrajina přišla během protiofenzivy o více než 125 000 vojáků. Tvrdí to ruský ministr obrany

Číst článek

„Dnešní oznámení představuje další malý, ale významný posun v rámci této spolupráce,“ uvedla katarská ministryně pro mezinárodní spolupráci Lulva Chatírová.

Agentura Reuters dříve s odvoláním na zdroje napsala, že jednání o propouštění dětí se konala nejméně od letošního dubna.

Mezi propuštěnými dětmi je podle Washington Post mimo jiné jedenáctiletý chlapec, jehož matka je příslušnice ukrajinské armády a nyní je v ruském zajetí. Dosud žil u příbuzných v okupované části východoukrajinské Doněcké oblasti, nyní bude u tety na Ukrajině.

Jiný, třináctiletý, chlapec žil u své babičky v Rusku a už se na Krymu shledal se svou matkou. Oba se na zpátky na Ukrajinu dostanou také přes Moskvu.

Moskva trvá na tom, že děti přesouvá z oblastí ohrožených konfliktem, aby je ochránila před boji. Ukrajina naopak uvádí, že jde ze strany Ruska o snahu děti připravit o jejich ukrajinskou identitu, a označuje to za únosy.

Tvrdé boje u Avdijivky. Rusové pomalu postupují, získali část průmyslové zóny, tvrdí institut

Číst článek

Do Ruska bylo podle Kyjeva zavlečeno téměř 20 000 dětí, přičemž se ukrajinské straně podařilo dostat zpátky 387 z nich.

Mezinárodní trestní soud v Haagu letos vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a také na zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Mariji Lvovovou-Bělovovou, kteří jsou podle něj za únosy ukrajinských dětí z okupovaných území zodpovědní a jsou obviněni z válečných zločinů.

Rusko jurisdikci mezinárodního trestního soudu v Haagu neuznává a Kreml zatykač odmítl s tím, že nemá právní základ.

afo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme