Kreml chce z dobytých ukrajinských území vytvořit nový celek Jižní Rus

Putinova vládní strana vyzvala k vytvoření nového státu jménem Jižní Rus. Složený by měl být z oblastí Ukrajiny okupovaných ruskou armádou. Píše se v dokumentu připraveném nejvyššími představiteli strany Jednotné Rusko, který získala americká stanice Rádio Svobodná Evropa – Rádio Svoboda.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

voják, Ukrajina, válka (ilustrační)

Putin už před zahájením ruské invaze prohlásil, že Rusko uzná za nezávislé státy doněckou a luhanskou oblast (Ilustrační foto) | Foto: Gleb Garanich | Zdroj: Reuters

Podobně jako na Krymu v roce 2014 chystají Rusové v dobytých oblastech referendum, které je má sjednotit v nový stát. Ostatně Putin už před zahájením ruské invaze prohlásil, že Rusko uzná za nezávislé státy doněckou a luhanskou oblast, které ovládají proruští separatisté.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií

Dokument získaný Rádiem Svobodná Evropa s názvem Manifest Jihoruské lidové rady s datem 16. dubna, neuvádí ze kterých okupovaných území se má takzvaná Jižní Rus skládat.

Název „Rus“ vychází z názvu, který se používal v 8. až 10. století pro volný svazek několika knížectví ovládaný Kyjevskou Rusí před vznikem Ruska.

Manifest tvrdí, že Ukrajina ztratila legitimitu po revoluci Euromajdan v letech 2013–2014, která vyvrcholila svržením proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Rusko se dlouhodobě snaží tvrdit, že tyto pouliční protesty byly státním převratem pod vedením „nacistů“ a „banderovců“.

Lidová rada si bere moc

Putinův projev? ‚Působil jako vystresovaný a unavený člověk, překvapivý byl tím, že se nic nestalo‘

Číst článek

„V reakci na teror a totalitní vnucování ideologie nacismu a banderovců ze strany bývalého státu Ukrajiny, bereme coby Jihoruská lidová rada moc do svých rukou a zakládáme nový stát Jižní Rus. Uznáváme ruský jazyk i ukrajinské nářečí za mateřštinu i jazyk mezietnické komunikace, přičemž všechny jazyky a národnosti jsou rovnoprávné,“ píše se v dokumentu.

Nástin „Jižní Rusi“ je obdobou dřívějších zmínek Putina a dalších vysokých kremelských představitelů o zřízení takzvaného „Novoruska“, inspirovaného historickým názvem pro oblast pobřeží Černého moře, které koncem 18. století kolonizovala Ruská říše.

„Budujeme stát na základě chápání historické a genetické příbuznosti a jednoty trojstranné ruské národnosti Ukrajinců, Bělorusů a Rusů a bratrského přátelství a vzájemné pomoci,“ uvádí dokument dále.

Život v obléhaném Mariupolu? Týdny bez slunečního světla a pak pohled na město zničené do základů

Číst článek

Metadata novinářům ukazují, že autorem je zřejmě místopředseda Ústředního výkonného výboru Jednotného Ruska Roman Romanov. Nebo se na něm alespoň podílel.

Nejmenovaní představitelé Rádiu Svobodná Evropa řekli, že „manifest“ byl později předán poradcům Konstantina Malofejeva, bohatého a vlivného ruského podnikatele, který se už řadu let podílí na financování a podpoře separatistů na Donbasu.

Malofejev je na seznamu amerických a evropských sankcí od roku 2014, a to kvůli roli, kterou sehrál při anexi Krymu. Začátkem dubna byl obviněn z pokusů sankce obcházet. Romanov i Malofejev se odmítli k dokumentu vyjádřit.

Nezávislý ruský server Meduza, který přináší zprávy o Rusku ze svého lotyšského sídla, minulý týden uvedl, že Kreml zvažuje vyhlášení referenda v Doněcku a Luhansku na 14. a 15. května. Zhruba v tutéž dobu prý všelidové hlasování proběhne i v městě Cherson, uzavírá Rádio Svobodná Evropa – Rádio Svoboda. 

Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Svět ve 20 minutách, který připravila Gita Zbavitelová a Tea Veseláková. 

Gita Zbavitelová, Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme