Ukrajinské námořníky zatím nevydáme a běžnou plavbu Kerčským průlivem neomezujeme, prohlásil Putin

Ruský prezident Vladimir Putin ani na čtvrteční tiskové konferenci nenaznačil ochotu vyslyšet výzvy ze světa k osvobození ukrajinských námořníků zajatých minulý měsíc u Kerčského průlivu, kde Rusové ostřelovali a následně se zmocnili tří lodí ukrajinského vojenského námořnictva.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin během tiskové konference | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

Incident u Kerčského průlivu vedl k dalšímu vyhrocení vztahů s Kyjevem. Rusko nicméně podle Putina nehodlá bránit v plavbě Kerčským průlivem mezi Černým a Azovským mořem, a to ani ukrajinským vojenským plavidlům.

Putin připomněl, že ukrajinský podnikatel a opoziční politik Dmitrij Medvedčuk, považovaný za spřízněného s Kremlem, nedávno přijel do Moskvy a domáhal se osvobození Ukrajinců. „Ale jak jsem řekl, tyto otázky bude možné řešit po ukončení trestního případu,“ řekl Putin.

Schůzka s Putinem nebude, dokud Rusko nepropustí ukrajinské námořníky, řekl Trumpův poradce

Číst článek

Ruské úřady obviňují námořníky z nezákonného překročení ruských hranic a chystají se je postavit před soud. Kerčský průliv odděluje ruskou pevninu a anektovaný ukrajinský poloostrov Krym.

Provokace, zopakoval Putin

Putin znovu obvinil Kyjev, že vyslání lodí do Kerčského průlivu představovalo provokaci, která měla vyostřit situaci. Tato akce se podle něj povedla jen z hlediska zvýšení popularity stávajícího prezidenta Petra Porošenka v předvolebních průzkumech.

Ruský prezident současně obvinil ukrajinské vedení, že počítalo s tím, že někteří z námořníků zahynou, ale to se naštěstí nestalo.

Rusové při ostřelování ukrajinských lodí nejméně tři členy jejich posádek zranili, včetně důstojníka ukrajinské kontrarozvědky.

Na další otázku ohledně ovládnutí Azovského moře Putin odpověděl, že nehodlá omezovat běžnou plavbu z Černého do Azovského moře, a připomněl, že 11. září propluly Kerčským průlivem i ukrajinské vojenské lodě. Ani v budoucnu jim Rusko podle Putina nehodlá bránit v plavbě. Avšak incident z 25. listopadu podle něj vznikl z toho, že ukrajinské lodi chtěly do průlivu proniknout „utajeně“ a že šlo o úmyslnou provokaci.

Překvapivé momenty jsem v Putinově výroční tiskové konferenci nezaznamenal. #Putin zopakoval teze známé z minulých let. Velké otázky mezinárodní politiky sice zazněly,ale ne tak často,velký prostor dostala ruská regionální média,
řekl @Český rozhlas Plus Marek Příhoda z @FF_UK @Univerzita Karlova

14:21 – 20. 12. 2018

2 4

Putin: Rusko chce na Ukrajině mír a rozkvět

Na otázky ukrajinského novináře ohledně výdajů na správu separatistického Donbasu, podmínek výměny politických vězňů a zajatců a vměšování do ukrajinských voleb, Putin odpověděl protiotázkami. Ne Rusové, ale ukrajinské úřady podle něj střílejí po vlastních občanech, zatímco Rusko poskytuje a bude poskytovat Donbasu humanitární a další pomoc. „Pokusy řešit politické problémy násilím - a kyjevské úřady to stále dělají - jsou předurčeny ke krachu,“ prohlásil.

Ukrajina: Ruská agrese nezastaví naše plány umístit v Azovském moři vojenské lodě

Číst článek

„My chceme všude na Ukrajině mír a rozkvět. Máme na tom zájem, protože Ukrajina zůstává jedním z nejdůležitějších partnerů a vzájemný obchod roste přes všechno úsilí kyjevských úřadů, roste i letos. Ale dokud v kyjevských kabinetech jsou rusofobové, nechápající zájem vlastního lidu, bude tato nenormální situace pokračovat, a to bez ohledu na to, kdo je v Kremlu,“ prohlásil. Kyjevské úřady podle něj jen rozeštvávají ukrajinský a ruský lid, a za to jim (Západ) vše odpouští.

Putin se pozastavil i nad západními sankcemi, rozšířenými naposledy kvůli údajné otravě bývalého důstojníka ruské armádní rozvědky GRU a britského špiona Sergeje Skripala. „Skripal je naživu a sankcí je hromada, (saúdskoarabský novinář Džamál) Chášukdží byl zavražděn, ale je ticho,“ poznamenal. „Cíl (sankcí) je jediný: zpomalit rozvoj Ruska jako konkurenta,“ zdůraznil Putin.

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek v pravé poledne moskevského času tradičně opět předstoupil před domácí a zahraniční novináře:

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme