‚Vzali si osvětlení, záchody a elektrické zásuvky.‘ Rusko vrátilo lodě v bídném stavu, tvrdí Ukrajina

Plavidla zabavená loni Ruskem a vrácená v pondělí Ukrajině jsou ve velmi špatném stavu a neschopná samostatné plavby. V ukrajinské televizi to ve středu řekl velitel ukrajinského námořnictva Ihor Vorončenko. Do místa určení v černomořském přístavu Očakiv ještě nedorazila, protože jsou z místa předání vlečena.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruská pobřežní stráž odtahuje zabavené ukrajinské lodě z Kerčského průlivu | Foto: Alla Dmitrieva | Zdroj: Reuters

Rusko zastavilo ukrajinská plavidla v Kerčském průlivu loni v listopadu a zatklo při tom všech 24 členů jejich posádek kvůli údajně nezákonnému překročení ruských hranic. Podle Kyjeva šlo ale o akt ozbrojené agrese.

Gesto dobré vůle. Rusko po roce vrátilo Ukrajině lodě zadržené v Kerčském průlivu

Číst článek

Letos v září Moskva námořníky Ukrajině vrátila v rámci výměny vězňů. Lodě ale v Rusku až do pondělního předání zůstaly.

Dělové čluny Nikopol a Berďansk a vlečný člun Jany Kapu jsou po ročním zadržování v ruských přístavech podle Vorončenka zničené. „Dokonce si vzali osvětlení, odmontovali záchody a elektrické zásuvky,“ řekl viceadmirál. „Barbarství Rusů ukážeme celému světu,“ dodal.

Podle ruských diplomatů bylo vydání lodí gestem dobré vůle před summitem takzvané normandské skupiny sdružující Ukrajinu, Rusko, Německo a Francii.

Vrcholná schůzka, naplánovaná na 9. prosince do Paříže, má přispět k ukončení konfliktu na východě Ukrajiny, kde proti sobě stojí ukrajinská armáda a separatisté podporovaní Moskvou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme