Rusové vnikli do oceláren Azovstal. Podle starosty Mariupolu se na místě odehrávají tvrdé boje

Ruské jednotky pronikly do oceláren Azovstal, poslední ukrajinské bašty v Mariupolu, o kterou se nyní tvrdě bojuje, napsal ve středu na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na nejmenované zdroje. O těžkých bojích o ocelárny ve středu v televizi hovořil i starosta Mariupolu.

Sledujeme online Mariupol (Aktualizováno: 19:19 4. 5. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ocelárny Azovstal jsou pod ruským útokem

Ocelárny Azovstal jsou pod ruským útokem | Zdroj: Reuters

Ruský útok začal už v úterý večer po částečné evakuaci civilistů z oceláren, ve středu se Rusové prodrali do areálu oceláren, které před tím bombardovali a ostřelovali. „V Azovstalu se odehrávají těžké boje. S ukrajinskými vojáky není spojení,“ napsal list.

„Druhým dnem pokračují pokusy o dobytí oceláren. Ruská vojska už pronikla na území Azovstalu,“ řekl v rozhlasovém rozhovoru hlavní ukrajinský vyjednávač s ruskou stranou, předseda poslaneckého klubu vládní strany Davyd Arachamija podle agentury Unian. Další podrobnosti Arachamija nesdělil.

Ukrajinský generální štáb ve večerním hlášení o situaci na bojišti uvedl, že se ruská vojska snaží zničit ukrajinské jednotky v ocelárnách, ale neúspěšně.

Ukrajinští vojáci a dosud neevakuovaní civilisté využívají kryty v podzemí oceláren. Mnozí vojáci jsou ranění.

O těžkých bojích o ocelárny ve středu informoval i starosta města Vadym Bojčenko. „Naši stateční chlapci brání tuto pevnost, ale je jim velice těžce, protože pevnost ostřelují (Rusové) těžkým dělostřelectvem, tanky a i z lodí a bombardují z letadel,“ řekl starosta ukrajinské televizi.

Zpráva pokračuje pod online reportáží.

V ocelárnách podle starosty ještě zůstávají stovky civilistů, včetně více než 30 dětí. „Bohužel dnes (ve středu, pozn. redakce) vypadlo spojení, a tak nevíme, co se děje, zda jsou v bezpečí, anebo ne. Ještě včera spojení bylo, dneska nemohu nic komentovat,“ dodal starosta podle agentury Interfax-Ukrajina.

Spojení s ukrajinskými vojáky se mezitím podařilo obnovit, uvedla večer agentura Unian a dodala, že Arachamija se odvolával na velitele pluku Azov, který společně s námořními pěšáky, pohraničníky a gardisty ocelárny brání.

Strategicky položený přístav Mariupol u Azovského moře obléhaly ruské jednotky a milice proruských separatistů od začátku března.

Rusko se snaží prolomit obranu, píše Londýn. Ukrajina dostala pomoc za víc než čtyři miliardy eur

Číst článek

Do zdevastovaného města ve středu podle ukrajinské rozvědky přicestoval první zástupce šéfa ruské prezidentské kanceláře Sergej Kirijenko, aby zde zorganizoval oslavy 9. května. V tento den Rusko slaví sovětské vítězství ve druhé světové válce, a to i tradičními vojenskými přehlídkami v Moskvě a dalších městech.

„Mariupol se podle ruských plánů má stát středobodem oslav. Ve městě se nyní odklízejí z hlavních ulic ruiny, těla mrtvých a nevybuchlá ruská munice,“ citovala agentura Interfax-Ukrajina ze zprávy rozvědky.

Současně se podle ní chystá propagandistická kampaň, která má Rusům předvést „radost“ místních obyvatel z okupace, a proto Mariupol navštívil kremelský propagandista Vladimir Solovjov a šéf doněckých separatistů Denis Pušilin.

voj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme