Kreml lhal o zabití 600 ukrajinských vojáků, čelí za to kritice příznivců, píše americký institut

Tvrzení Moskvy, že při „odvetné operaci“ za nedávný ukrajinský úder na ruskou základnu v okupované Makijivce její armáda zlikvidovala o víkendu přes 600 ukrajinských vojáků v Kramatorsku, je nepravdivé. Ve své analýze vývoje bojů na Ukrajině, která se brání ruské vojenské agresi, to uvedl americký Institut pro studium války. Tento pokus ruského ministerstva obrany podle něj vyvolal další nespokojenost v ruském proválečném informačním prostoru.

Sledovali jsme online Kyjev (Aktualizováno: 11:37 9. 1. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Útok na Kramatorsk  z 8. ledna 2023

Útok na Kramatorsk z 8. ledna 2023 | Zdroj: Reuters

Ruské ministerstvo obrany v neděli uvedlo, že jeho síly při raketovém úderu zlikvidovaly přes 600 ukrajinských vojáků v Kramatorsku na východě Ukrajiny. Úder označilo za odvetu za ukrajinský útok na dočasnou základnu ruské armády v ukrajinské Makijivce v noci na Nový rok. Moskva přiznala smrt 89 ruských vojáků v Makijivce, Kyjev tvrdí, že ruských obětí byly stovky.

Moskva tvrdí, že zabila přes 600 ukrajinských vojáků v Kramatorsku. Kyjev to popírá

Číst článek

Novoroční útok v Makijivce rozhněval proválečné ruské komentátory i některé ruské poslance, kteří kritizovali, že vojáci byli zřejmě ubytováni poblíž uskladněné munice. Ta při útoku explodovala. Moskva svedla úmrtí ruských vojáků na to, že hromadně používali mobilní telefony, čímž na sebe upozornili.

Institut označuje ruské nedělní tvrzení o „odvetném“ úderu za Makijivku za nepravdivé, přičemž se odvolává na finského reportéra, který se vydal na místo úderu v Kramatorsku a zaznamenal, že útok zasáhl prázdnou školu. K podobnému závěru došla v neděli agentura Reuters, jejíž reportéři na místě nenašli žádné zjevné známky toho, že by si tento ruský útok vyžádal oběti na životech.

Mluvčí východního uskupení ukrajinských sil Serhij Čerevatyj označil tvrzení Moskvy o zabití stovek ukrajinských vojáků v Kramatorsku za lživé, Moskva se podle něj snažila ukázat, že na nedávný ukrajinský úder reagovala rázně.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Negativní zpětná vazba

„Několik ruských vojenských blogerů reagovalo na tvrzení ruského ministerstva obrany negativně. Poukázali na to, že ruské ministerstvo obrany často předkládá nepravdivá tvrzení, a kritizovali ruské vojenské velení za to, že si vymyslelo příběh, aby se ‚pomstilo‘ za útok v Makijivce, místo aby pohnalo k zodpovědnosti velení odpovědné za ztráty,“ píše americký institut.

Pokud válka na Ukrajině neskončí, čekají nás krize v regionech a nedostatek potravin, píše New York Times

Číst článek

Ruské ministerstvo obrany podle institutu svým uplatňováním strategie „stížnosti a odplaty“ i během předchozího vývoje bojů vytvořilo negativní zpětnou vazbu od prominentních členů proválečného ruského informačního prostoru.

Jako konkrétní případ zmiňuje dřívější údajně ukrajinské údery na Krymský most a ruskou infrastrukturu. Moskva po poškození Krymského mostu v říjnu zintenzivnila své vzdušné údery na ukrajinskou energetickou infrastrukturu a rovněž tehdy hovořila o „odvetě“, konstatuje Institut pro studium války.

Ruský resort obrany tento komunikační rámec částečně použil k uklidnění stupňujících se požadavků proválečné komunity volající po pomstě za ukrajinské akce. Vyvolal tím ale řadu reakcí ruských vojenských blogerů, kteří nastínili další případy, za které by se Rusko mělo také „pomstít“, uvedl institut, podle něhož tak ruské ministerstvo obrany vytvořilo „smyčku negativní zpětné vazby“.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov novinářům řekl, že Kreml plně důvěřuje informacím ruského ministerstva obrany. „V Kremlu panuje absolutní důvěra. Chci vám připomenout slova prezidenta o tom, že hlavním, zcela legitimním zdrojem informací o tom, co se děje během zvláštní vojenské operace, je ministerstvo obrany,“ řekl Peskov podle agentury Interfax.

Miroslav Harant, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme