Na Ukrajinu dorazila kazetová munice, tvrdí USA. Rusové se jí podle Kyjeva obávají

Pentagon ve čtvrtek večer potvrdil, že kazetová munice z USA byla již dodána na Ukrajinu. Není ale jasné, zda ji ukrajinská armáda již použila, uvedla agentura AP. Podobně se ve čtvrtek pro stanici CNN vyjádřil ukrajinský armádní velitel Oleksandr Tarnavskyj. „Kazetová munice byla v této chvíli dodána,“ uvedl generál Douglas Sims, velitel operací na generálním štábu americké armády.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kazetová munice v určité fázi svého letu exploduje a rozpadne se na menší nálože, které se rozptýlí v širším okolí

Kazetová munice v určité fázi svého letu exploduje a rozpadne se na menší nálože, které se rozptýlí v širším okolí | Foto: Clodagh Kilcoyne | Zdroj: Reuters

Tarnavskyj řekl stanici CNN, že ukrajinská armáda již munici z USA dostala. Uvedl, že o nasazení munice bude rozhodovat vyšší velení armády. Podle něj Rusové mají z tohoto druhu zbraně velké obavy.

Dodání kazetové munice oznámil americký prezident Joe Biden v rámci nové dodávky zbraní a vojenské techniky Ukrajině. Rozhodnutí označil za „velmi obtížné“.

Švýcarsko povolí třetím zemím posílat zakoupené zbraně na Ukrajinu. Dál ale budou platit omezení

Číst článek

Kazetová munice v určité fázi svého letu exploduje a rozpadne se na menší nálože, které se rozptýlí v širším okolí. Nevybuchlé nálože mohou představovat nebezpečí pro civilisty i dlouho po skončení konfliktu.

USA nicméně tvrdí, že podíl nevybuchlých menších náloží v jimi poskytnutých granátech bude menší než 2,5 procenta.

Na 120 zemí světa se přidalo k úmluvě, ve které se zavazují nepoužívat, nevyrábět ani dále neprodávat kazetovou munici. Jak Rusko, tak Ukrajina už kazetovou munici během současné války použily, tvrdí organizace Human Rights Watch.

Dodávky munice na Ukrajinu přesto Moskva ostře zkritizovala. Ruské velvyslanectví v USA podle agentury TASS sdělilo, že rozhodnutím poskytnout Kyjevu kazetovou munici se Spojené státy v podstatě přiznaly ke spáchání válečných zločinů na Ukrajině.

mst, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme