Celkem 24 zadržených. Ruský soud poslal do vazby posledních devět ukrajinských námořníků

Ruský soud v krymském Simferopolu ve středu poslal do vazby zbylých devět ukrajinských námořníků zadržených minulou neděli při incidentu v Kerčském průlivu. Patnáct jejich druhů soud na dva měsíce poslal do vazební věznice už v úterý. Tři z nich jsou se zraněními hospitalizováni ve vojenské nemocnici v Kerči.

Kyjev/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Člen ruské Federální bezpečnostní služby vede zadrženého ukrajinského námořníka k soudu v Simferopolu | Foto: Pavel Rebrov | Zdroj: Reuters

Jako poslední byli ve středu vzati do vazby kapitán vojenské lodi Berďansk Denys Hrycenko a kapitán vlečné lodi Jany Kapu Oleh Melnyčuk. Ve vězení je rovněž důstojník ukrajinské vojenské rozvědky Andrij Drač. Celkem tak ruský soud poslal do vězení všech 24 zadržených Ukrajinců.

Napadli naše lodě v mezinárodních vodách, tvrdí Kyjev. ‚Překazili jsme pokus o porušení hranic,‘ odmítá Rusko

Číst článek

Ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin ve středu prohlásil, že Ukrajina považuje vězněné námořníky za válečné zajatce, a tudíž se na ně vztahuje ženevská konvence z roku 1949, nikoli ruské zákony.

O tomto stanovisku podle Klimkina Ukrajina informovala příslušné mezinárodní organizace a všechny své zahraniční partnery.

Ruská ombudsmanka na Krymu Ljudmila Lubinová agentuře Interfax řekla, že s internovanými Ukrajinci je v trvalém kontaktu. Je prý o ně dobře postaráno, jsou v teple, mají co jíst a pít a na žádnou šikanu si nestěžují.

Putin s Porošenkem nemluvil

Ruská oficiální místa ve středu reagovala na úterní informaci ukrajinského prezidenta Petra Porošenka o tom, že krátce po kerčském incidentu se bezúspěšně pokoušel telefonicky spojit s ruským vůdcem Vladimirem Putinem.

Podle hlavního kremelského zahraničněpolitického poradce Jurije Ušakova se beseda neuskutečnila „v souvislosti s řadou faktorů“.

„Mohu říct, že žádost byla, ale rozhovor se neuskutečnil. Při přípravě podobných kontaktů se vyhodnocuje celá řada faktorů, zejména slučitelnost časových plánů a analýza cílů, které ta či ona strana s rozhovorem spojuje,“ řekl Ušakov.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme