Rusko změnilo taktiku a šetří si rakety. Musíme jinak načasovat dodávky Ukrajině, říká Landovský

Pozornost k dění na Ukrajině se samozřejmě tříští, horkých míst na světové mapě je více. Pro Evropu je však válka na Ukrajině tím, co nejvíce ovlivní bezpečnost na další období, říká český velvyslanec při NATO Jakub Landovský (ČSSD) v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

Rozhovor Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český velvyslanec při NATO Jakub Landovský (ČSSD)

Český velvyslanec při NATO Jakub Landovský (ČSSD) | Foto: Petr Topič/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Podle jeho slov NATO jako organizace na Ukrajinu neposílá zbraně ani smrtící systémy. „Všichni členové jsou však součástí koordinační skupiny pro pomoc Ukrajině a budou reagovat na novou situaci, kterou v konfliktu zažíváme,“ dodává.

Posílení protivzdušné obrany

Landovský se domnívá, že se po středečním jednání, ač s časovým odstupem, Ukrajina dočká jasných závazků týkajících se protivzdušné obrany. „Počkáme, jaké budou představy Ukrajiny. Podstatné je, že Rusko změnilo svou taktiku a je potřeba o tom spojence informovat, přičemž Rada NATO-Ukrajina je ideální platformou pro přenesení této informace – je to pracovní jednání na úrovni velvyslanců,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor v audiozáznamu pořadu Ranní Plus. Moderuje Lukáš Matoška

„Co je nové, je, že Rusko spoří rakety na velké útoky a dosahuje lepších výsledků z hlediska propustnosti ukrajinské protivzdušné obrany, načež je třeba reagovat, posílit a jinak načasovat dodávky,“ míní.

„První věcí jsou zvýšené dodávky dronů, které nebývají úspěšné. Při tom napadání ukrajinského území ale zasytí, saturují totiž protivzdušnou obranu, kde se jedná o oblast radarů, kinetických prostředků, jako jsou kanony a kulomety na ničení jednodušších cílů.“

Dodává, že Rusko zároveň navyšuje počet balistických raket a střel s plochou dráhou letu, na které je podle něj třeba reagovat sofistikovanější technikou. „Bavíme se o systémech, které jsou velmi drahé, což je další segment, který je třeba navýšit.“

„Je potřeba také předpokládat, kdy by mohlo dojít k dalšímu ruskému útoku a na kolik útoků ještě stačí ruská výroba, kterou země posílila. Dále je nutné diskutovat o kalendáři dodávek a promítnout do nich novou situaci,“ vysvětluje velvyslanec.

Příměří na Ukrajině? Rusko by tak získalo šanci vyzbrojit se, varoval Zelenskyj v Estonsku

Číst článek

Vojenská pomoc od Česka

Podle Landovského již Česko většinu svých systémů z dob Varšavské smlouvy Ukrajině poskytlo. „Existují mezinárodní konsorcia nebo uskupení. Česko se účastní třeba toho, které se týká implementace letadel F-16 do ukrajinských vzdušných sil – a i tyto prostředky se dají použít proti pomalu letícím systémům, jako jsou střely s plochou dráhou letu nebo drony,“ říká.

„Ta pozornost k dění na Ukrajině se samozřejmě tříští, horkých míst na světové mapě je více. Pro Evropu je však válka na Ukrajině tím, co nejvíce ovlivní bezpečnost na další období a Rusko ji vnímá jako konflikt se Západem a se Severoatlantickou aliancí, přičemž jakékoliv pozitivní výsledky konfliktu promítne do svých dalších, asertivnějších kroků,“ dodává.

Více podrobností si můžete poslechnout v záznamu celého rozhovoru z 10. ledna, audio je v úvodu článku. Moderuje Lukáš Matoška.

Lukáš Matoška, vsvo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme