Ukrajina nesouhlasí s ruským porušením obilné smlouvy, trvá na automatickém obnovení na 120 dnů

Ukrajina trvá na tom, aby se obilná dohoda s Ruskem automaticky obnovovala na 120 dní v časově neomezeném období. Na sociální síti Telegram to dnes uvedl ukrajinský premiér Denys Šmyhal. Moskva ve čtvrtek sdělila, že dohodu prodlužuje jen o 60 dní. Podle ruského velvyslance při OSN tím dává čas západním zemím vyjmout ze sankčního seznamu „operace provázané s ruským zemědělským sektorem“, píše agentura Reuters.

Kyjev/Moskva (Aktualizováno: 23:28 17. 3. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obilí, ilustrační foto

Moskva prodloužila obilnou dohodu s Ukrajinou pouze o 60 dní (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Mluvčí generálního tajemníka OSN Stéphan Dujarric uvedl, že se v době ruského oznámení o prodloužení dál jednalo. Šmyhal v pátek sdělil, že za ruským rozhodnutím zkrátit platnost smlouvy na 60 dní vidí snahu ponechat si v rukou nástroj pro vydírání.

Rusko prodloužilo obilnou dohodu o 60 dní. Podle smlouvy by to ale mělo automaticky být 120

Číst článek

„Snahy agresora zkrátit dobu prodloužení jsou manipulací sloužící k dalšímu vydírání a prohloubení celosvětové potravinové krize,“ sdělil Šmyhal. Zdůraznil, že Ukrajina je klíčový hráč pro udržení potravinové bezpečnosti ve světě.

Dohodu mezi Ukrajinou a Ruskem o vývozu obilí a dalších zemědělských plodin z ukrajinských zablokovaných přístavů se podařilo dojednat loni v červenci za pomoci OSN a Turecka. Dohoda byla už jednou prodloužena, a to v listopadu. Vypršet měla původně už v sobotu.

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja podle Reuters řekl, že už 13. března upozornil Turecko i Ukrajinu, že Rusko dohodu prodlouží do 18. května a Británie a Spojené státy tak mají dva měsíce na to, aby vyjmuly ze sankčního seznamu „operace, které jsou provázané s ruským zemědělským sektorem“. Západní státy Rusko postihly sankcemi v reakci na jeho invazi do sousední Ukrajiny loni v únoru.

Ruský zemědělský export výslovně západními sankcemi zasažený není, Moskva však tvrdí, že omezení jejího finančnictví, pojišťovnictví a logistiky jsou překážkou, aby mohla produkty vyvážet. OSN podle agentury DPA připouští, že tyto problémy se stále nepodařilo odstranit.

Šéf Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí Martin Griffiths v pátek na Radě bezpečnosti OSN uvedl, že Spojené národy dělají maximum pro to, aby obilnou dohodu udržely při životě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme