Ukrajina odepře důchody a dávky lidem z Donbasu, kteří se stanou ruskými občany

Ukrajina bude odebírat důchody a sociální dávky obyvatelům Donbasu, kteří získají ruské občanství. Pasy vydané v některém z ruských výdejových center hodlá zneplatnit, a to i pro cesty mimo Ukrajinu. S odvoláním na prohlášení ukrajinských vládních představitelů o tom v úterý informoval deník Ukrajinska pravda.

Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský premiér Volodymyr Hrojsman | Zdroj: Reuters

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal koncem dubna dekret o urychleném přiznávání ruského občanství obyvatelům žijícím ve dvou separatistických republikách na východě Ukrajiny.

Ukrajina si stěžovala v Radě bezpečnosti OSN; za agresivní krok označily Putinovo rozhodnutí Spojené státy, Evropská unie i česká diplomacie. Putin své rozhodnutí odůvodnil humanitárními ohledy. Počátkem minulého týdne Rusku otevřelo první centrum pro výdej pasů pro obyvatele Donbasu.

Rusko začalo vydávat pasy Ukrajincům ze separatistického regionu. Kyjev to považuje za agresi

Číst článek

„Byla zahájena práce na návrhu, který zanese do databáze ty občany, kteří získají pas Ruské federace způsobem porušujícím mezinárodní právo a ohrožujícím svrchovanost našeho státu. V důsledku jim bude odebrán status příjemce ukrajinských sociálních dávek nebo důchodů,“ sdělila ukrajinská ministryně pro záležitosti veteránů Iryna Frizová.

Předseda ukrajinské vlády Volodymyr Hrojsman současně uvedl, že vláda ve středu přijala rozhodnutí o zneplatnění ruských pasů z výdejových středisek pro obyvatele Donbasu v ruském Novošachtinsku a Pokrovskoje. Cestovní dokumenty nebude možné používat pro cesty na Ukrajinu a podle předsedy vlády ani do zahraničí.

Kabinet podle Hrojsmana připravuje „ve spolupráci s mezinárodními partnery“ také sankční seznam představitelů ruské moci, kteří se na vydávání pasů pro obyvatele Donbasu podílejí.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v reakci na postup Ukrajiny uvedl, že Rusko na svém rozhodnutí vydávat pasy obyvatelům Donbasu nehodlá nic měnit. „Kreml bude dále vydávat pasy pro ty, kteří o to budou stát a kteří jsou zahrnuti v prezidentském dekretu,“ řekl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme